Ölümün yüzü!

Ölümün yüzü!

Karayipler’de 842 kişinin ölümüne yol açan Matthew Kasırgası, ABD’ye ulaştı. Kasırganın Haiti üzerinden geçerken kızılötesi kamera lensi kullanılarak oluşturulan görüntüsü korku yarattı

Son 10 yılın en şiddetli kasırgası Matthew, Karayipler'de ölüm saçıyor. ABD'nin Florida kıyılarına ulaşan kasırga; Küba, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti'nde 842 kişiminin ölümüne neden oldu. En büyük can kaybı 500 kişiyle Haiti'de yaşandı. Ülkenin 11 milyonluk nüfusunun yarısı kasırgadan etkilendi. İçişleri Bakanlığı, bazı yerleşim birimlerine hala ulaşılamadığını, ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu bildirdi. Jeremie kentinde binaların yüzde 80'i yıkılırken, Camp Perrin Belediye Başkanı Pilus Enor "Çatısı uçmayan bina kalmadı" dedi. "En şiddetli ikinci kasırga sınıfı" olarak nitelenen ve 4'üncü kategoride tanımlanan Matthew kasırgasının uydudan kızılötesi kamera lensi kullanılarak oluşturulan görüntüleri de korku yarattı. Görüntüler, sosyal medyada defalarca paylaşıldı.

3 MİLYON KİŞİ TAHLİYE EDİLİYOR
ABD'de kasırgaya hazırlanan Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi. Kasırgayı bir canavar olarak nitelendiren Florida Valisi Rick Scott, ilgililerin çağrılarına kulak vermeyenlerin ölümle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. 3 milyon kişinin evlerinden güvenli bölgelere tahliye edilmesine karar verilen ABD'de, 1 milyon kişi de elektriksiz kaldı.

TRUMP'IN MÜLKLERİ DE TEHLİKEDE
ABD'de 8 Kasım'da düzenlenecek başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın Florida eyaletinde bulunan iki malikânesinin kasırganın etkisi altına girecek bölgede yer alıyor. Kasırga, Trump'ın Palm Beach'teki ödüllü ünlü malikânesi Mar-a-Lago ve Jüpiter'deki golf kulübünü etkileyecek. Bu nedenle kasırganın Trump'ın seçim kampanyasını etkilemesi de bekleniyor.

'HEPİNİZ ÖLECEKSİNİZ ÇOCUKLARINIZ DA...'
ABD'DE Fox News hava durumu spikeri Shepard Smith, Karayipler'de 800'den fazla kişinin ölümüne yol açan Matthew Kasırgası nedeniyle ABD'lileri uyarırken biraz ileri giderek, "Siz ve tanıdığınız herkes ölecek. Çocuklarınız da ölecek" dedi. Smith'in gülümseyerek bunları söylemesi ise "ilginç" bulundu. Smith, Matthew Kasırgası'nın ABD'ye yaklaştığını "Batıya 20 mil kadar yaklaştı. Siz ve tanıdığınız herkes ölecek. Çünkü çok şanslı değilseniz bundan sağ kurtulamazsınız. Ve bu arada çocuklarınız da ölecek" sözleriyle anlattı.
BİZE ULAŞIN