İkisi de battı

İkisi de battı

Amerikan seçimlerinde başkan adaylarının amansız savaşı ve skandal yarışı giderek kızışıyor. Son olarak Trump’ın bir kadına yönelik cinsiyetçi ifadeleri ülke gündemine damga vurdu. Wikileaks de Clinton’ın ne kadar ‘paragöz’ olduğuna dair belgeleri yayımladı

  • Dünya
  • Cumartesi 09.10.2016
ABD'de başkanlık seçimlerinin yapılacağı 8 Kasım tarihi yaklaştıkça yarış sertleşiyor. Son olarak Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın 2005'te, bir televizyon programı öncesi kullandığı müstehcen ve kadınları aşağılayıcı ifadeler ülke genelinde tepki çekti. Trump skandal ifadeleri için özür dilerken, rakibi Hillary Clinton'ın kampanya yöneticisinin elektronik postları Wikileaks tarafından yayımlandı. Belgelerde Clinton'ın Wall Street şirketlerine 2013-14 yıllarında yaptığı konuşmalardan toplam 21.6 milyon dolar para aldığı ortaya çıktı. Skandal videoda, mikrofonunun açık olduğunu anlamayan Trump, evli bir kadını nasıl taciz ettiğini böbürlenerek anlatıyor. İki başkan çıkaran Bush ailesinden televizyon programcısı Billy Bush'la konuşan Trump, ünlü olduğu için kadınları taciz ettiğini ve herkesin de buna sessiz kaldığını söylüyor. Washington Post gazetesinin yayınladığı videonun ardından özür dileyen Trump "Bu, soyunma odalarında yapılanlar gibi bir sohbet ve uzun yıllar öncesine ait bir konuşmaydı. Pişman olduğum şeyler yaptım ve söyledim. Beni tanıyanlar, bu sözlerin benim kişiliğimi yansıtmadığını bilir. Hatalıydım, özür dilerim" dedi. Trump, özründen sonra rakibi Clinton'a yüklenmeyi de ihmal etmedi. "Ahmakça şeyler söyledim, ama sözle hareket arasında büyük fark vardır" diyen Trump, eski başkan Bill Clinton'ın ilişki yaşadığı Monica Lewinski'yi hatırlatarak "Bill Clinton gerçekten de kadınları istismar etti. Hillary ise bu kadınları sindirdi, onlara saldırdı, ayıpladı ve korkuttu" ifadelerini kullandı. Trump'ın skandal sözlerine Demokratlar kadar kendi partisi de tepki gösterdi. Cumhuriyetçilerdan Wisconsin Valisi Scott Walker, desteğini çekmese de Trump'ın sözlerini "affedilemez" olarak nitelendirdi.

CLİNTON KONUŞMALARDAN 21.6 MİLYON DOLAR KAZANMIŞ
Eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın başı elektronik postalarla dertte. Wikileaks sitesi, Clinton'ın seçim kampanyasını yürüten ve Clinton ailesine yakınlığıyla bilinen John Podesta'ya ait 2 bin 60 elektronik postayı yayınladı. Belgelerde Clinton'ın, Wall Street şirketlerine 2013-2014 yıllarında yaptığı konuşmalardan toplam 21.6 milyon dolar kazandığı bilgisi yer aldı.

OBAMA OYUNU KULLANDI
Erken oy kullanma sürecinin başladığı Chicago eyaletinde sürpriz bir ziyaret düzenleyerek seçim bürosuna giden ABD Başkanı Barack Obama oyunu kullandı. Elektronik cihazdan oy kullanan Obama, doğum tarihi hakkında da şakalar yaptı. Daha önceki konuşmalarında açık bir şekilde Clinton'ı destekleyen Başkan Obama, "Kime oy verdiniz" sorusuna ise gülümseyerek yanıt vermekle yetindi.
BİZE ULAŞIN