Suçlamalar havada uçuştu

Beyaz Saray’a çıkma yarışında son düzlüğe girilirken, Hillary Clinton ve Donald Trump, ikinci kez canlı yayında karşı karşıya geldi. Her iki taraf da birbirlerine karşı ağır suçlamalar ve sert ifadeler kullandı

Suçlamalar havada uçuştu
ABD'de başkanlık seçimlerine bir aydan kısa bir süre kala adaylar ikinci kez canlı yayında kozlarını paylaştı. Gergin geçen ve rakiplerin birbirlerinin kişiliklerini hedef aldığı açık oturumun başında Hillary Clinton ve Donald Trump'ın el sıkışmaması dikkat çekti. Demokrat Parti'nin adayı ve eski dışişleri bakanı Clinton, rakibinin geçtiğimiz günlerde çıkan videosunu gündeme getirerek münazaraya başladı. Evli bir kadını taciz ettiğini anlattığı ve kadınlar hakkında müstehcen ifadeler kullandığı konuşmasından pişman olduğunu yineleyen Trump ise rakibini Başkan Bill Clinton döneminde yaşanan Monica Lewinsky skandalından vurdu. Trump, Bill Clinton'ı "siyasi tarihimizde gördüğümüz en büyük kadın istismarcısı" şeklinde tanımladı ve Hillary Clinton'ı bu olayda suç ortağı olmakla itham etti.

"CLINTON'I HAPİSE YOLLAYACAĞIM"
Hillary Clinton'ın dışişleri bakanlığı döneminde kişisel elektronik posta adresi kullandığını ve birçok belgeyi yok ettiğini hatırlatan Trump, başkan olduğu takdirde bu konuyla alakalı özel bir savcı görevlendirerek Hillary Clinton'ı hapse attıracağını söyledi. Rakibini ırkçı olmakla suçlayan Clinton da, Trump'ın gerçekleri çarpıttığını belirterek "alternatif bir evrende yaşadığını" söyledi. Washington Üniversitesi'nde düzenlenen bu seferki münazarada adaylar, katılımcılara ve sosyal medyadan yöneltilen sorulara da yanıt verdi. Ana akım gazeteler ve televizyon kanalları, Clinton'ın ikinci münzaradan da galip çıktığını yazarken, Donald Trump'ın ilk açık oturuma göre daha hazırlıklı, kendinden emin ve sakin görünmesi de dikkat çekti. 8 Kasım'da düzenlenecek başkanlık seçimleri öncesi iki aday son kez 19 Ekim'de canlı yayına çıkacak ve seçmenleri ikna etmeye çalışacak.

CLİNTON: KÜRTLERİ SİLAHLANDIRALIM
Clinton, kendisine Suriye konusunda yöneltilen "Obama yönetiminden farklı olarak ne yapardınız?" sorusuna "Kürtler'i de silahlandırmayı düşünürüm" dedi. Clinton, DEAŞ'ın sözde başkenti Rakka'yı alabilmek için karada çarpışan Kürt ve Arap savaşçıların esas unsurlar olduğunu belirterek bu nedenle Kürtler'e gerekli teçhizatın verilmesi gerektiğini savundu. Clinton'ın 'Kürtler' diyerek, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan YPG'yi ve YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'ni kastettiği belirtiliyor.

MÜSLÜMAN TARTIŞMASI
Münazaraya katılan Müslüman bir ABD vatandaşının sorusu üzerine Clinton "Bu ülkede George Washington'dan beri Müslümanlar var ve onların arasında Muhammed Ali gibi unutulmaz başarıları olan birçoğu da var" dedi. Trump'ın "Müslümanların ABD'ye girişi yasaklansın" sözünü hatırlatan Clinton "Trump'ın Müslümanlarla ilgili sözleri, DEAŞ gibi terör örgütlerine bir hediyedir" dedi. Trump ise defalarca "Radikal İslami Terör" kavramını kullandı ve "Müslümanlar bir şey gördüklerinde bunu (yetkililere) ihbar etmeli, etmedikleri zaman sorunlar ortaya çıkıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN