Şii milis korkusu

Musul’u DEAŞ’ın elinden kurtarmak için son hazırlıklar tamamlandı. 2 yıldır DEAŞ terörü altında yaşayan halk, şimdi de şehri kurtarmaya gelen Irak ordusu içindeki Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin etnik temizlik korkusuyla karşı karşıya

Şii milis korkusu
ABD ordusuna bağlı topçu birliklerinin şehrin dışındaki DEAŞ hedeflerini vurmaya başladığı Musul'da, şehri tamamen ele geçirecek operasyon için son hazırlıklar başladı. Irak Terörle Mücadele Birlikleri Genel Komutanı Korgeneral Abdulgani Esadi, hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu söyleyerek "Operasyon için sıfır saatini bekliyoruz" dedi. Şehri iki yıldır elinde bulunduran terör örgütü DEAŞ'ın savunma önlemleri aldığı öğrenilirken, Musul halkını Şii milis korkusu sardı. Felluce'yi kurtarma operasyonunda Sünni halka işkence eden ve keyfi cinayetler işleyen Şii Haşdi Şabi milislerinin, Irak ordusuyla birlikte Musul'a gireceği öğrenildi. İsmini vermeden Anadolu Ajansı'na konuşan Iraklı üst düzey bir güvenlik yetkilisi, farklı cephelerde konuşlanan Irak askerleri arasında Şii milislerin de bulunduğunu söyledi. Söz konusu milislerin doğrudan Bağdat'tan geldiğini belirten yetkili, "Elimize geçen bilgilere göre bu milisler Haşdi Şabi çatısında yer alan Nuceba Hareketi'ne bağlı ve daha önce Esad Rejimi'ne destek için Suriye'de de çatışmalara katılmışlar" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'YE GÜVENİYORUZ"
Konuyla alakalı konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr de "Haşdi Şabi, Musul'a girerse büyük bir kriz ve felaket olacaktır. Felluce'ye girdikleri zaman da biliyorsunuz büyük zulümler, toplu katliamlar yaptılar. Bu da oradaki mezhepsel sorunun pekişmesine neden oldu" ifadelerini kullanmıştı. ABD'deki Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal de "Neden Irak hükümeti daha önce DEAŞ'tan korunmak için yardım talep ettiği Türkiye'nin desteğini bölgenin temizlenmesi sırasında istemiyor? Musul'u DEAŞ'tan kurtaracak koalisyonda, sivil ve masum insanları katliamdan koruyacak güvenebileceğimiz bir güce ihtiyaç var. Bu nedenle Türkiye'nin Musul'a girmesini tamamıyla destekliyoruz" açıklamalarında bulundu.

HÜRRİYET KÖPRÜSÜ BOMBALANDI
ABD ordusu, Musul operasyanonun henüz tamamen başlamadığını söylese de koalisyon uçakları bölgeyi bombalıyor. Dün ABD savaş uçaklarının, Musul'da Dicle Nehri üzerindeki Hürriyet Köprüsü'nü bombaladığı öne sürüldü. Hürriyet Köprüsü'nün, kentin doğusundaki Efseran ve Nesr mahallelerini, batı yönündeki Dendan ve Hedba mahallelerine bağladığı öğrenildi. ABD'nin DEAŞ Karşıtı Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk de Musul operasyonunun başlangıç düdüğünü Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin çalacağını söyledi.

ŞEHRE BROŞÜRLER ATILDI
Irak ordusunda ait uçaklar, Musul'un merkezine uçakla bildiriler atmaya başladı. Kent halkının moralini yükseltmek ve DEAŞ tarafından yapılacak karşıt propagandaların etkili olmaması amacıyla atılan bildirilerde "Zafer zamanı geldi" gibi ifadeler yer aldı. Bildirilerde ayrıca "Hava saldırısı yapılan bölgeden en az 1 saat uzak durun" gibi güvenlik tedbirleri de aktarıldı.

HAM PETROL YAKIP TÜNEL KAZIYORLAR
Irak'taki en büyük karargahı olan Musul'da tutunmaya çalışan DEAŞ militanlarının, Irak ordusuna direnmek için bir dizi önlemler aldığı belirtildi. Rudaw haber sitesine göre DEAŞ, 'sakal kesmek, sigara içmek ve yasaklı kıyafet giymek' gibi suçlardan hapse attığı kişileri silah altına almak için serbest bıraktı. Şehrin havadan görülmesini engellemek için hendeklere doldurulan ham petrol birikintileri ateşe verildi. Örgüt militanları halka, içinden motosiklet geçecek kadar geniş tüneller kazdırmaya ve yaralı militanları Suriye'nin Rakka şehrine göndermeye başladı.
BİZE ULAŞIN