Pentagon: Türkiye'yi alkışlıyoruz

Pentagon sözcüsü Cook, Dabık'ın DEAŞ'dan kurtarılması konusundaki başarıdan dolayı Türkiye ve Suriyeli muhalifleri alkışladıklarını ifade etti

Pentagon: Türkiye'yi alkışlıyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Suriye'nin kuzeyindeki Dabık kasabasını DEAŞ'dan kurtarmak için yürütülen operasyonlara katılan Türkiye ve Suriyeli muhalif güçleri, gösterdikleri başarıdan dolayı alkışladıklarını söyledi.

Cook, Pentagon'da düzenlediği günlük basın toplantısında, "Dabık DEAŞ için öyle önemli ki, propaganda dergilerinin adını da Dabık koydular. DEAŞ burada barbarca kıyımlar gerçekleştirdi. Dabık halkını IŞİD baskısından kurtarmak için yürütülen operasyonlara katılan Türkiye ve Suriyeli muhalif güçleri alkışlıyoruz' diye konuştu.

Türk güçlerinin desteklediği Suriyeli muhalif güçlerin, uluslararası koalisyon güçlerinin de desteğiyle aralarında Dabık'in de bulunduğu 6 köy ve kasabayı DEAŞ'dan kurtardığını anlatan Cook, DEAŞ son zaferini burada gerçekleşeceğini iddia etmişti, ancak bunun tersine Dabık'ta yenilgiye uğradılar dedi.

BİZE ULAŞIN