Çatışmalardan uzak bölgeye sevk ediliyorlar!

Irak’ta terör örgütü DEAŞ’ın elinde tuttuğu Musul’un kurtarılması operasyonunun başlamasıyla birlikte iç göçmen sayısı da artmaya devam ediyor.

Çatışmalardan uzak bölgeye sevk ediliyorlar!

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin ortak başlattığı, uluslararası koalisyon güçlerinin ise destek verdiği kurtarma operasyonu 6'ncı güne girdi.

Musul'un güney, doğu ve kuzey bölgelerinde kurtarılan köylerin sakinleri, çatışmalardan uzak bölgelere sevk ediliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil kentinden 40 kilometre mesafede yer alan Dibege Çadır Kampı Sorumlusu Rızgar Ubeydi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 6 gün içerisinde kamplarına yaklaşık 2 bin kişinin geldiğini ifade etti.

İç göçmenlerin ağırlıkla Musul'un güney bölgesindeki Kayyara kasabasına bağlı köylerden geldiğini aktaran Ubeydi, "Irak ordusu tarafından kısa bir süre önce kurtarılan Kani Heram, Adle ve Sefine köylerinden çok sayıda iç göçmen kampa geldi." dedi.

''35 BİNE YAKIN İÇ GÖÇMENİ AĞIRLIYOR''

Musul'un çevresindeki köylerin geri alınmasıyla birlikte kamptaki iç göçmen sayısının da doğrudan arttığını belirten Ubeydi, "Geçen yıl sadece 3 bin 500 kişi için kurulan kamp, bugün 35 bine yakın iç göçmeni ağırlıyor." bilgisini paylaştı.

Güvenlik güçlerinin kent merkezine girmesi halinde çok sayıda sivilin bölgeye akın etmesi ihtimalinin olduğuna dikkati çeken Ubeydi, "Kamplar yetersiz. Kısa bir süre sonra yer sorunu yaşayacağız. Uluslararası yardım kuruluşları yetersiz kalıyor." diye konuştu.BİZE ULAŞIN