Uyuyan hücreler Kerkük’e saldırdı

DEAŞ’ın uyuyan hücreleri Irak’ın Kerkük kentinde ortaya çıktı. Hükümet binalarına saldıran militanlarla çatışmalar gün boyu sürdü

Uyuyan hücreler Kerkük’e saldırdı

Dünyanın gözü Musul'da yürütülen operasyondayken, DEAŞ'ın olası ani saldırılar için beklettiği bilinen ve 'uyuyan hücreler' olarak adlandırılan militanları dün sabah saatlerinde Kerkük'te ortaya çıktı. Militanlar, hükümet ve emniyet binalarının yanı sıra, bir otel ve bir elektrik santralini hedef aldı. Çatışmalarda 12 militan öldürülürken, 6'sı polis olmak üzede 22 kişi hayatını kaybetti. DEAŞ, Kerkük'e sızarak belediye binasını ele geçirdiğini duyursa da militanların peşmerge ve eminyet güçleri tarafından engellendiği öğrenildi. Yetkililer, yaklaşık 20-25 militanın eş zamanlı saldırılar düzenledikten sonra sivillerin evlerine kaçmaya çalıştıklarını açıkladı. Militanlardan bir kısmı intihar saldırısı düzenledi, bir kısmı etkisiz hale getirildi ve bir kısmı güvenlik güçleriyle saatler süren çatışmalara girdi. Olağanüstü hâl ilan edilen kentte cuma namazı kılınmadı.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, "Musul cephesinde kaybetmeye başlayan DEAŞ taktik değiştirerek içeriden vurma yöntemini kullanıyor" dedi. Kerkük Valisi Necmettin Kerim de "DEAŞ, Musul operasyonunu gerçekleştiren güçlerin çekilmesini ve Kerkük'e odaklanmasını gerektirecek bir durum yaratmak istiyor" açıklamasında bulundu.
BİZE ULAŞIN