Kerkük’te PKK provokasyonu

DEAŞ’ın Kerkük saldırısıyla harekete geçen kirli eller terör örgütü PKK’yı aklama çabasına soyundu. Kerkük Kalesi’ne konuşlandırılan PKK militanları, DEAŞ’la mücadele adı altında kent merkezinde gövde gösterisi yaptı

Kerkük’te PKK provokasyonu

Musul'da kıskaç altına alındıktan sonra Kerkük'e saldıran DEAŞ'ın çıkardığı kaos, terör örgütü PKK için fırsata dönüştü. PKK'lı teröristler, DEAŞ militanlarına karşı yapılacak operasyonlara katılma bahanesiyle Kerkük kent merkezine kadar indi. Teröristler Türkmen nüfusun yaşadığı bölgelerde görüldü ve Osmanlı subaylarının mezarlarının bulunduğu Kerkük Kalesi'ne girdi. Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Başkanı ve Kerkük Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Güngör Yavuzaslan, "PKK'nın Kerkük'te ne işi var, orası bir Türkmen kenti. Buna çok dikkat çekiyorum bu bir provokasyondur" dedi. Perşembeyi cumaya bağlayan gece gerçekleşen DEAŞ baskınının ardından 150 kadar PKK'lının Kerkük'ün çeşitli noktalarına konuşlandığını aktaran Yavuzaslan "PKK'yı yöneten üst akıl PKK'yı meşrulaştırmak istiyor. PKK ortalığı karıştırmak istiyor. Bir Türkmen-Kürt çatışması çıkartmak istiyor. Oradaki Türkmenleri hedef alıyor ve sık sık tehdit ediyor. Hatta bu saldırılardan önce de peşmergenin ve Talabani'nin izniyle kentin içinde PKK'lılar silahlı olarak bulunuyordu" ifadelerini kullandı. "Burası gurbet değil, vatandır diye Kerkük Kalesi'ndeki mezarlarda yatan subaylar var" diyen Yavuzaslan "Ben alandan yeni geldiğim için Türk, Kürt ve Arap halkın mesajlarını iletmek istiyorum. Bir an önce Türkiye'nin bölgeye müdahale etmesini ve masum sivillerin korumasını istiyorlar" şeklinde konuştu. DEAŞ'ın "Rakka'yı ve Musul'u kaybedersem bölgeyi yangın yerine çeviririm" düşüncesinde olduğu, PKK terör örgütünün de bu durumdan faydalanmayı hedeflediği yorumları yapılıyor. ABD'li yetkililerin başlarda PKK'nın Musul operasyonuna katılmasına sıcak baktığı ancak Türkiye'nin net tavrı karşısında PKK'yı operasyon dışında tuttuğu belirtiliyor.

KESKİN NİŞANCI DEHŞETİ
Kerkük'te emniyet ve hükümet binalarını ele geçirmeye çalışan DEAŞ'lı teröristlerden 48'i öldürüldü. Buna karşılık çoğu güvenlik görevlisi olmak üzere 46 Iraklı da yaşamını yitirdi. Şehrin büyük kısmında emniyet sağlansa da kimi mahallelerde DEAŞ'ın keskin nişancıları dehşet saçıyor. Bazı bölgelerde halk sniper korkusundan sokağa çıkamıyor. Bölgede görev yapan Anadolu Ajansı ekibini taşıyan araç da dün keskin nişancıların saldırısına hedef oldu. AA muhabiri Hemn Baban 'kurşunların yağmur gibi üzerlerine yağdığını ancak siper alarak kurtulduklarını' söylerken, araçtaki kimsenin yara almadığını aktardı.

ÇAVUŞOĞLU: PKK'YA MÜSAADE ETMEYİZ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK'lı teröristlerin Kerkük'e girdiği yönündeki haberlerle ilgili olarak, "Biz oradaki süreci takip ediyoruz. Kesinlikle PKK'nın ve diğer terör örgütlerinin burada oldu bittiye getirip de özellikle bu bölgede hareket etmesine müsaade etmeyiz" dedi. Türkiye'nin aktif bir şekilde Musul operasyonunda bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu "Hem koalisyonun güçleri ile birlikte hem de yerel güçlerle birlikte hem de hava kuvvetlerimiz ile birlikte içerisindeyiz ve bu gelişmelere de müsaade etmeyeceğiz" idadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN