Büyük Halep operasyonu başladı! Kuşatma kırılacak mı? İşte Halep'ten son gelişmeler

Uzun süredir Esed rejimi unsurlarının kuşatması altındaki Halep için harekete geçildi. Suriyeli muhalifler kendi imkanlarıyla Halep kent merkezindeki rejim kuşatmasını kırmak amacıyla büyük bir operasyon başlattı. Sabah.com.tr bölgeden edindiği bilgilerle Halep operasyonunu tüm dünyaya duyuruyor. İşte kritik operasyondan son gelişmeler ve ayrıntıları...

Büyük Halep operasyonu başladı! Kuşatma kırılacak mı? İşte Halep'ten son gelişmeler

Sabah.com.tr / ÖZEL

Haziran ayından bu yana kuşatmaya alınarak ağır bombardıman ve açlıkla zulüm altında tutulan, bir kez kuşatmanın kırılmasına karşın daha güçlü ve acımasız bir biçimde yeniden üzerine ölüm yağdırılan Halep için Suriyeli muhalif gruplar tüm güç ve unsurlarıyla taarruza geçti. Her gün onlarca çocuk ve kadının katledildiği Halep'te hedef kuşatmayı kırmak, sivillere yaşam alanı açmak ve yardımların acilen Halep'teki masumlara ulaşmasını sağlamak...

Operasyona ilişkin Esed yanlısı sosyal medya hesaplarından dezenformasyon yapılsa da Türkiye ve dünya Halep'teki gelişmeleri Sabah.com.tr'den takip ediyor. İşte Büyük Halep Operasyonu'na ilişkin ayrıntılar:

KUŞATMA GEÇMİŞİ...

Halep geçtiğimiz yaz başından itibaren iki kez kuşatma altına alınmış buna karşılık muhalifler tarafından bir kez kuşatma kırılmıştı. Ancak ateşkes bahanesiyle güç toplayan Rejim güçleri en son Eylül ayı başında Rejim ve İran güçleri Halep'i yeniden kuşatmıştı.

YENİ OPERASYONA HAZIRLIK 2 AYDIR SÜRÜYOR

Muhalifler bu tarihten itibaren kuşatmayı kırmak için büyük bir operasyona hazırlanıyordu. Birbiri ile irtibatlı olan tüm gruplar gerekli hazırlıkları tamamladı ve bugün itibarıyla Fetih ordusu ve ÖSO birlikleri olmak üzere 2 çatı altında aynı hedefte ilerliyor.

OPERASYONUN İKİ İSMİ VAR

Büyük kurtarma operasyonuna katılan iki grup da bu harekatı farklı isimlerle anıyor. Buna göre operasyona verilen isimlerden biri "Büyük Halep Operasyonu", diğeri ise "Savaşların Anası"

5 BİN ASKERLE DÖNÜŞÜ OLMAYAN SALDIRI

Harekat kapsamında Halep'in batısındaki Zehra Üniversitesi ve askeri kışla ile daha güneyindeki bölgeden muhalifler 5 bin civarında askerle saldırıya geçmiş durumda.

HALEP'İN İÇİNDE NELER OLUYOR?

Kuşatma alındaki Halep'e aylardır hedef gözetmeksizin bomba yağdıran rejim unsurları büyük katliamlara imza attı. Buna karşılık Büyük Halep Operasyonu için yapılan hazırlıktan haberi olan kuşatma altındaki Halepli gençler dışarıdaki birliklerle eş zamanlı olarak direnişe ve kuşatmayı içeriden de yıpratma çalışmalarına başladı.

İLK HABER BATI HALEP'TEN GELDİ

Bölgeden edindiğimiz bilgiler kapsamında Büyük Halep Operasyonunda ilk fetih haberi Batı Halep Meleşir Milyan bölgesinden geldi. Bölge muhaliflerin kontrolü altına alındı.

Ayrıntılar an be an Sabah.com.tr'de olmaya devam edecek

Büyük Halep operasyonundan görüntüler

Kaynak: Sabah.com.tr

BİZE ULAŞIN