Sığınmacılara kapıları kapattı

ABD Başkanı Trump, Suriyeli sığınmacıların ülkesine girişini, “ikinci bir emre kadar” durdurdu ve diğer 6 ülkenin vatandaşlarına da 3 aylık vize kısıtlaması getirdi

Sığınmacılara kapıları kapattı
Beyaz Saray, ABD kamuoyunda uzun zamandır tartışmalara neden olan "mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren" başkanlık kararnamesini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı "Yabancı Teröristlerin ABD'ye Girişinden Ülkeyi Korumak" başlıklı kararnameyle ikinci talimata kadar Suriye'den mülteci kabulü durduruldu, tüm mülteci başvuruları da 4 aylığına askıya alındı.

GÜVENLİ BÖLGE YOK
Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yürüttüğü "Mülteci Kabul Programı" 120 gün süreyle askıya alındı. Belirtilen süre tamamlandıktan sonra sadece İç Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Direktörü'nün ortak onay verdiği ülkelerden mülteci kabul edilmeye başlanacak. ABD'nin 2017 mali yılında kabul edeceği mülteci sayısı da 110 binden 50 bine düşürüldü. Aynı kararname kapsamında, "terörle ilintili olduğu düşünülen" ülkelerden gelenlerin 30 gün boyunca ABD'ye kabul edilmeyeceği, bu süre içinde ilave tedbirlerin alınacağı bildirildi. Metinde doğrudan ülke adı zikredilmese de bu ülkelerin Irak, Libya, Suriye, Iran, Sudan, Somali ve Yemen olduğu belirtiliyor. Metinde dikkati çeken bir diğer maddeye göre, ABD'ye vize başvurusunda bulunan ve göçmen olmayan herkesin artık birebir mülakata katılması gerekecek. Kararnameye İran'dan misilleme geldi. İran Dışişleri Bakanlığı, 7 Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişini durduran kararname yürürlükten kaldırılana kadar Amerikan vatandaşlarının İran'a girişinin yasaklanacağını duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Trump'ın Meksika sınırına duvar örme projesini ise "mükemmel bir fikir" diyerek destekledi.

'MÜSLÜMAN OLMAYA HAZIRIM'
ABD'nin New York kentinde binlerce Amerikalı, Trump'ın Müslümanların ülkeye girişine sınırlama getiren kararına karşı "Hepimiz Müslümanız" sloganıyla gösteri düzenledi. ABD'nin ilk kadın Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki mesajında, "Katolik olarak yetiştirildim, Episkopal oldum. Sonra ailemin Yahudi olduğunu öğrendim. Dayanışma için Müslüman olmaya hazırım." ifadelerini kullandı.

6 KİŞİ NEW YORK UÇAĞINA ALINMADI
ABD Başkanı Trump'ın İran, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Somali ve Sudan vatandaşlarına yönelik vize kısıtlaması talimatı uygulamaya girdi. Dün, Mısır'ın başkenti Kahire'deki Kahire Havaalanı'nda 5 Iraklı ve 1 Yemenli'nin, New York uçağına alınmadığı öğrenildi. ABD'ye giden 2 Irak vatandaşı da New York Havalimanı'nda gözaltına alındı.

'ÖNCELİK HIRİSTİYAN MÜLTECİLERE'
Donald Trump, CBN kanalına verdiği mülakatta, "Ortadoğu'dan gelecek Hıristiyan mültecilere öncelik vereceğini" ifade etti. Trump, "Radikal İslamcı teröristleri ABD dışında tutmak için bir dizi güvenlik tedbiri alıyorum. Sadece ülkemize destek olacak ve insanımızı seven kişileri buraya kabul etmek istiyoruz" dedi.

TRUMP VE PUTİN, DEAŞ'A KARŞI KOORDİNASYONDA UZLAŞTI
Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün ilk telefon görüşmesini yaptı. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre iki lider, Moskova-Washington ilişkilerini geliştirmek için iş birliğine istekli olduklarını dile getirdi. Küresel ve bölgesel konularda ortaklık ilişkisi kurulması yönünde mutabık kalan Trump ve Putin, DEAŞ ve diğer terör örgütleri ile mücadelede gerçek bir koordinasyon kurulması konusunda ortak fikir beyan etti.
BİZE ULAŞIN