JFK’de kaos

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına ABD’ye girme yasağı getiren kararnamesine tepki gösteren protestocular havalimanlarında gösteri düzenledi

JFK’de kaos
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Müslüman nüfusa sahip 7 ülkenin vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini imzalamasının ardından, başta ülkenin en önemli havalimanı olan New York'taki John F. Kennedy'de (JFK) olmak üzer birçok noktada protesto gösterileri düzenlendi. Protestoda, "Korkuya hayır, düşmanlığa hayır, mülteciler hoş geldiniz" sloganları atan eylemciler "Bırakın gelsinler" ve "Yasağa hayır" pankartları taşıdı.
Kararname yürürlüğe girdiği sırada uçakta olan ve ABD topraklarına indiklerinde gözaltına alınan 12 kişinin bulunduğu JFK'deki gösterilere ABD Kongresi üyeleri de katıldı. Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı'nda 50 kişi gözaltına alındı. Washington'daki Dulles Havalimanı'nda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Müslüman yolcuları ise protestocular sevinç gösterileri ve alkışlarla karşıladı. San Francisco ve Los Angeles Uluslararası Havalimanı gibi önemli havalimanları da protestolara sahne oldu.
Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarına 90 gün boyunca uygulanacak olan karar yüzünden ilk etapta 375'nin ABD'ye girişi engellendiği öğrenilirken, Suriye'lilerin ABD'ye girişi ise süresiz olarak askıya alındı kaydedildi. Körfez ülkelerine ait büyük hava yolları şirketleri (Emirates, Etihad Airways) yasağa uyarak, sözkonusu ülke vaandaşlarına bilet satışını durdurdu. Trump'ın bu kararı dünyanın da tepkisini çekti. Birleşmiş Milletler, bu kısıtlamanın geçici olduğunu umduklarını açıkladı. Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları, "Savaştan kaçan mültecileri, baskıdan kaçanları kabul etmek bizim görevimiz" dedi. İngiliz hükümeti "Biz bu tür bir yaklaşımı paylaşmıyoruz ve bu bizim izleyeceğimiz yol olmayacak" bildirisini yayımladı.

İSTANBUL'DA DA VİZE KARMAŞASI
THY'nin tarifeli seferiyle dün öğlen saatlerinde Los Angeles'e gidecek Suriyeli Nail Zain(32) gerekli evrakları tamamlayak vizesini aldığını belirterek, "Suriye pasaportum var. Buraya geldim gerekli evraklarımı gösterdim. Bütün sorumluluklarımı yaptım. Bana vizemin iptal olduğu söylediler. Tekrar konsolosluğa gitmemi önerdiler. Karım ve çocuğum iki yıldır orada yaşıyor. Bu ayın 27'sinde vizemi aldım. Trump'ın kararı ile aynı gün vizemi aldım ve biletimi aldım. Ancak iptal olduğu söylendi" diye konuştu. Eşi,kız kardeşi ve iki çocuğuyla birlikte İstanbul üzerinden New-York'a gitmeyi planlayan Iraklı Ahmet Zahir de, "yeşil kartı" olmasına rağmen uçağa binemedi. İki yıldır ABD'de yaşayan ve 2 hafta önce Irak'a geldiği öğrenilen Zahir, bu nedenle uçuşunu iptal etti.

FEDERAL YARGI KARARNAMEYİ ASKIYA ALDI
ABD'de bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi. New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının "onarılmaz bir zarara" neden olabileceği gerekçesiyle ABD'ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD'de kalması yönünde karar aldı.
BİZE ULAŞIN