Tepkiler çığ gibi büyüyor

Trump’ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişlerini sın��rlandıran kararnamesine dünyadan tepki yağıyor. Trump ise ‘Kararın dinle bir ilgisi yok’ dedi

Tepkiler çığ gibi büyüyor
ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen programını 120 gün boyunca askıya alan, Suriye vatandaşlarının ülkeye girişini süresiz durduran ve diğer 6 Müslüman ülkeden de ABD'ye girişi sınırlayan başkanlık kararnamesine dünyadan tepkiler sürüyor. New York Federal Mahkemesi'nden sonra 4 eyalet mahkemesi daha 7 ülke (İran, Irak, Yemen, Suriye, Sudan, Libya ve Somali) vatandaşlarının ABD'ye girişine 90 gün yasak getiren Başkanlık kararnamesini askıya aldı. Ayrıca ABD'de 16 eyaletin başsavcısı kararnameyi kınadı.

OBAMALI SAVUNMA
Diğer taraftan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile BM Uluslararası Göç Örgütü'nün yanı sıra Fransa, Endonezya, İsveç, İtalya, Almanya daha birçok ülkeden de Trump'ın kararına eleştiri geldi. Irak Meclisi ise yapılan oylamayla 7 İslam ülkesinin vatandaşlarının ABD'ye girişini engelleyen karara misliyle karşılık verilmesi kararını onayladı. Trump ise 27 Ocak'ta imzaladığı "Yabancı Teröristlerin ABD'ye Girişinden Ülkeyi Korumak" başlıklı kararnamesinden geri dönmeyeceğini açıkladı. Facebook üzerinden bir açıklama yayımlayan Trump şunları kaydetti: Yönetim olarak, Amerika'nın hür ve güvenli olmaya devam etmesini sağlamak istiyoruz. Medya bunu bildiği halde söylemiyor. Başkanlık yönergesi, Iraklı göçmenlere 6 ay vize yasağı getiren 2011'de Başkan Obama'nın imzaladığı kararın bir benzeri. Adı geçen 7 ülke daha önce Obama yönetimi tarafından da 'terör kaynağı' olarak gösterilmişti. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu medyanın söylediği gibi bir Müslüman yasağı değil." Trump ayrıca "Bu kararın bir dinle ilgisi yok. Bu ülkemizi güvenli tutmakla ilgili. Dünyada Müslüman çoğunluğun yaşadığı 40'a yakın ülke var ve bu ülkelerin hiçbiri bu karardan etkilenmiyor. Önümüzdeki 90 gün içinde, mevcut kanunlar gözden geçirilip en güvenilir tedbirler alındıktan sonra söz konusu 7 ülke vatandaşlarına yeniden vize verilecektir" ifadelerine yer verdi.

OBAMA'DAN SERT TEPKİ
Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın sözcüsü Kevin Lewis ise yaptığı yazılı açıklamayla, Obama'nın karara büyük tepki gösterdiğini ifade etti. Açıklamada, Obama'nın, "İnançları veya dinleri sebebiyle bireyleri ayrımcılığa tabi tutma fikrine kesinlikle katılmıyorum." sözleriyle Trump'ın vize yasağı kararını reddettiği bildirildi.

Ülke çapında gösteriler sürüyor
Trump'ın kararnamesini protestoların ikinci gününde de binlerce kişi Los Angeles Uluslararası ve San Francisco Havalimanı'nda toplandı. Havalimanlarının dışında Beyaz Saray önünde ve ABD'nin birçok bölgesinde de protestolar devam ediyor. Öte yandan bazı şehirlerdeki Trump'a destek gösterilerinde ise 'göçmenler dışarı' sloganları atıldı. Öte yandan ABD Meclisindeki Demokrat Parti üyelerinin, Trump'ın tartışmalı kararnamesini durduracak bir yasa tasarısı sunmaya hazırlandıkları bildirildi.

İngiltere'de Trump karşıtı 1 milyon imza
İngiltere'de İşçi Partisi'nin girişimiyle, Trump'ın resmi ziyaretine izin verilmemesine ilişkin başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar bir milyondan fazla kişi destek verirken, İngiltere Başbakanlığı davetin geri çekilmeyeceğini bildirdi. Konunun parlamentoda tartışılacağı tahmin ediliyor. Trump'ın bu yıl yaz aylarında Kraliçe 2. Elizabeth'in davetliyle resmi ziyarette bulunması bekleniyor.

İİT'den 'aşırılık' uyarısı
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Trump'ın başkanlık kararnamesi hakkında "Vize kısıtlaması ülkedeki aşırılıkları özendirecektir" açıklaması yaptı. Açıklamada: "Bu yasağın bir sonucu olarak savaştan ve zulümden kaçanların çoğu olumsuz ve haksız olarak etkilenecektir. Karar, aşırılıkları özendirecektir" denildi.
BİZE ULAŞIN