"DEAŞ'tan kurtulmanın yolu, onu dört bir taraftan kuşatmak"

Suriye Geçici Hükümeti Başbakan Danışmanı Muhammed Vecih Cuma, "Uluslararası toplum, bu DEAŞ canavarından kurtulmak istiyorsa onu dört bir taraftan kuşatmalıdır. Bu, askeri harekatın yanında siyasi kararlarla daha da hızlandırılabilir." dedi. Cuma, AA muhabirine, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin tehdidini bertaraf ederek sınır güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek için Suriye'nin kuzeyinde 24 Ağustos'ta Fırat Kalkanı Harekatı başlatıldığını anımsattı.

DEAŞ'tan kurtulmanın yolu, onu dört bir taraftan kuşatmak

Harekat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) büyük gayret gösterdiğini belirten Cuma, Suriye'de güvenli bölge oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

Bab'da terör örgütü DEAŞ'ın gücünün kırıldığını anlatan Cuma, "El Bab'daki ilerleyişin ağır olduğu düşünülüyordu. Bunun sebebi de TSK ve ÖSO'nun kimsenin canına ve malına zarar vermemek için titizlikle ilerlemeye çalışmasıdır. DEAŞ terör örgütü, çok şeytani bir yöntem kullanarak, insanların kolayca ulaşacağı yerlere mayın döşemiş, El Bab'ın altına tüneller eşmişler. O yüzden çok ağır ilerleniyordu." ifadelerini kullandı.

Bunlara rağmen Bab'ın terör örgütü DEAŞ'tan temizlendiğini vurgulayan Cuma, "El Bab artık özgür. Burada yaşayan insanlar artık sefil olmayacak. Bu terör örgütünün baskısından kurtuldular." dedi.

"DEAŞ VE PYD'NİN BİRBİRİNDEN FARKI YOK''

Bab'dan sonra Münbiç ve Rakka'da operasyonların süreceğini dile getiren Cuma, "Münbiç'te PYD neyse Rakka'daki DEAŞ odur. Bu iki terör örgütünün birbirinden farkı yok. Bunların ikisi de büyük tehlikedir." diye konuştu.

DEAŞ ve PYD'ye dünyadan katılımlar sürdükçe Suriye'deki savaşın devam edeceğini belirten Cuma, şunları kaydetti:

"Katılımlar devam ettikçe ne istikrar ne de kurtuluş olur. Bu bölgenin insanları ve ÖSO ile bölgeleri kurtarırız. Koalisyon güçleri de bu işe katılırsa daha iyi olur. Önümüzdeki günlerde inşallah güvenli bölge sağlanır, insanlar huzur içinde yaşar. Münbiç ve Rakka'nın kurtuluşunun Suriye'nin trajedisinin sonuçlandırılmasına katkısı olacak. Uluslararası toplum, bu DEAŞ canavarından kurtulmak istiyorsa onu dört bir taraftan kuşatmalıdır. Bu, askeri harekatın yanında siyasi kararlarla daha da hızlandırılabilir. DEAŞ, PYD, Esed ve İranlı milisler Suriye'yi işgal ederek insanlara büyük zararlar veriyor. Evlerinden, ülkelerinden gitmeye mecbur ediyorlar. Suriyelilerin özgür bir ülkeye kavuşması için bunlardan kurtulmamız lazım."

BİZE ULAŞIN