Çıldırdılar

Çıldırdılar

Irkçılık ve İslam düşmanlığında sınırı aşan AB Adalet Divanı başörtüsünün işyerlerinde yasaklanmasıyla ilgili başvuruyu karara bağlayarak onayladı

  • Dünya
  • Çarşamba 15.03.2017
Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, işverenlerin çalışanlara başörtüsü yasağı getirebileceğine hükmetti. Lüksemburg merkezli AB Adalet Divanı, işyerlerinde çalışanların "görünür biçimde dini, siyasi, felsefi sembolleri taşımaları" hakkında Belçika ve Fransa'dan yapılan iki başvuruyu karara bağladı. Mahkeme, "işverenlerin, çalışanların işyerlerinde iç kurallar gereği herhangi bir siyasi, felsefi veya dini sembolün görünür kullanımını yasaklamasının doğrudan ayrımcılık teşkil etmediğine" hükmetti. Her iki davada da Belçika ve Fransa'daki temyiz mahkemeleri, Avrupa Adalet Divanı'nın, AB içtihatları doğrultusunda konuyla ilgili mütalaa vermesini istemişti.
Tepkiler çığ gibi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Avrupa'nın bu hastalıktan bir an önce kurtulmasını tavsiye ediyorum, öneriyorum. Bu yol yol değil. Irkçı, ayrımcılık, İslamofobi gibi salgının sonu onlara çok zarar verecek. Sonunda onlar da kendi huzurlarını bulamayacaklardır.

Avrupa Irkçılıkla Mücadele Ağı (ENAR) Başkanı Amel Yacef: Bu, Müslüman yasağından başka bir şey değildir. Tüm başörtülü Müslüman kadınları etkili biçimde işyerlerinden uzak tutabilecek endişe verici bir karar.
BİZE ULAŞIN