ABD uçaklarından camiye hava saldırısı: 63 ölü

ABD uçaklarından camiye hava saldırısı: 63 ölü

Suriye'de Halep yakınlarındaki Atarib'in güneyinde bir camiye gerçekleştirilen hava saldırısında, 63 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı saldırıyı üstlendi.

  • İHA
  • Dünya
  • Cuma 17.03.2017 09:31

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Halep yakınlarındaki Atarib'in güneyinde El-Jina beldesinde bir camiye hava saldırısı gerçekleştirildiğini, en az 63 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin ise yaralandığını bildirdi.

YATSI NAMAZI ESNASINDA MEYDANA GELDİ

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırının yatsı namazı esnasında meydana geldiğini, birçok ev ve kamu binasının da hasar gördüğünü bildirdi.

ABD SALDIRIYI ÜSTLENDİ

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Halep'in Cina köyü yakınlarında bir hava saldırısı gerçekleştirdiklerini kabul etti. CENTCOM sözcüsü Albay Thomas açıklamasında "Biz camiyi hedef almadık ancak vurduğumuz bina camiye yaklaşık 15 metredeydi" dedi.İLK AÇIKLAMASINDA SALDIRININ İDLİB'DE OLDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİ

Konuyla ilgili ilk yazılı açıklamasında söz konusu saldırının İdlib'de gerçekleştirildiğini kaydeden CENTCOM, "El Kaide'ye ait bir toplanma yerinin vurulduğunu ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü" iddia etmişti. İdlib'deki saldırı ile Cina köyündeki saldırının aynı saldırılar olup olmadığı şeklindeki sorusuna cevap veren bir CENTCOM yetkilisi, saldırının İdlib'de değil Halep'in Cina köyü yakınlarında gerçekleştirildiğini kabul etmişti.

BİZE ULAŞIN