AB liderleri Papa'nın huzurunda!

Papa Franciscus, AB liderleri ile üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını kabul etti.

AB liderleri Papa'nın huzurunda!

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Avrupa'nın aradığı umudu popülizmin de devası olarak tanımladığı dayanışma içinde bulacağını söyledi.

Papa, AB'nin temeli olarak kabul edilen 1957 tarihli Roma Anlaşması'nın 60. yıl dönümü törenleri dolayısıyla Roma'da bulunan AB liderleri ile 27 üye ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını Vatikan'daki Apostolik Saray'da kabul etti.

Birliğin bugün 60. yaşına geldiğini, bunun olgun ve kritik bir yaş olduğunu dile getiren Papa, Avrupalı liderlere, bu uzun yılların getirdiği bazı kaçınılmaz hastalıklar olduğunu belirterek, insanlara gerçek sorunları karşısında yeni etkili adımlar atmaktan çekinmeme ve kendi yürüyüşlerine devam etme çağrısında bulundu.

Kabulde, AB kurumları adına konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de ortak projeleri kutlamak için bir araya geldiklerini belirterek, "Sadece hep birlikte ve birleşik olursak terörü yenmek, göçmen sorununu çözmek gibi büyük mücadeleleri kazanabiliriz." dedi.

Konuşmaların ardından Papa, AB ve üye ülkelerin liderleriyle tek tek selamlaşırken, daha sonra hep birlikte tarihi Sistine Şapeli'ne geçerek burada aile fotoğrafı çektirdi.

BİZE ULAŞIN