Güney Kıbrıs Meclisi'nden "Enosis Referandumu'' kararı!

Güney Kıbrıs Meclisi, iki toplum arasında sürdürülen müzakerelerin kesilmesine neden olan "Enosis Referandumu'nu okullarda anma kararı"nın iptalini onayladı. İptalin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Meclisi'nin "Enosis" kararını iptal etmesinin ardından Kıbrıs müzakerelerinin 11 Nisan'da yeniden başlayacağını açıkladı.

Güney Kıbrıs Meclisi'nden Enosis Referandumu'' kararı!

Güney Kıbrıs Temsilciler Meclisi'nde, "1950 Enosis Referandumu'nu Anma Günü" maddesinin de bulunduğu bir dizi "ulusal günün" düzenlenmesini Meclis'in yetkisinden alıp, hükümetin yetkisine verecek yeni öneri, Genel Kurul'daki gergin tartışmalara neden oldu.

KARARIN İPTALİ ONAYLANDI

Tartışmaların ardından verilen aradan sonra yeniden toplanan Güney Kıbrıs Meclisi, Enosis Referandumu'nu okullarda anma kararırın iptalini onayladı.

YETKİ MECLİSTEN ALINDI

Güney Kıbrıs Meclisi'ndeki oylamada 30 kabul oyuna karşılık 20 ret oyu ile Enosis Referandumu önergesinin yeni hali geçmiş oldu. Bu karar ile, bir dizi "ulusal günün" düzenlenmesini Meclis'in yetkisinden alıp hükümete verecek yeni öneri Temsilciler Meclisi'nden geçmiş oldu.

11 NİSAN'DA YENİDEN BAŞLAYACAK

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Meclisi'nin "Enosis" kararını iptal etmesinin ardından Kıbrıs müzakerelerinin 11 Nisan'da yeniden başlayacağını açıkladı.

BİZE ULAŞIN