Hava koordinasyon anlaşması askıda

Hava koordinasyon anlaşması askıda
ABD'nin Şayrat Üssü'nü vurması dünyada bir numaralı gündem maddesi oldu. BM Güvenlik Konseyi acil toplandı. İran, Çin ve Rusya haricindeki ülkeler, operasyona destek verdi.
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Endişeyle takip ediyorum. Suriye halkının acılarını derinleştirebilecek her türlü eylemden kaçınılması çağrısında bulunuyorum.
Almanya-Fransa: Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başbakanı Merkel, ortak bildiride Suriye'deki gelişmelerin tek sorumlusunun Şam yönetimi ile Esad olduğunu vurguladı.
İngiltere: ABD operasyonu, Esad'ın yeni kimyasal saldırılar düzenlemesini engellemeyi amaçlamıştır. Uygun bir tepkidir.
NATO: Herhangi bir kimyasal silah kullanımı karşılıksız kalamaz. Tüm sorumluluk Suriye rejiminindir.
Avrupa Birliği: Suriye'deki şiddeti sonlandırmak için ABD ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.
Suudi Arabistan: Rejimin masum sivillere yönelik kimyasal saldırılarına karşı ABD'nin askeri operasyonunu destekliyoruz.
Rusya: Devlet Başkanı Vladimir Putin sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada ABD operasyonunu "egemen bir devlete yönelik saldırı" olarak tanımladı. Operasyonun "zaten kötü olan Rus-Amerikan ilişkilerine daha da zarar vereceği" belirtildi. Suriye'de hava savunma sistemini güçlendireceğini açıklayan Rusya, ABD ile olan hava koordinasyon anlaşmasını askıya aldı. Rusya ayrıca ABD ile Suriye'de koordinasyon amacıyla oluşturulan sıcak iletişim hattını da bugünden itibaren durduracağını bildirdi. Başbakan Medvedev ise "ABD ile çatışmaya ramak kaldı" dedi.
İran: Bu tür tek taraflı askeri hamleleri en sert biçimde kınıyoruz. Bu gibi yaptırımlar Suriye'deki teröristleri güçlendirirken, bölgedeki durumu daha da karıştıracak.
Çin: Devlet Başkanı Şi Cinping ABD'deyken gerçekleşen operasyon konusunda Çin Dışişleri Bakanlığı "Meselenin politik biçimlerde çözümlenmesini destekliyoruz" dedi.
Muhalifler: Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu "Bir hava üssünü vurmak yetmez. Sivilleri hedef alan 26 hava üssü var" diyerek ABD saldırılarının devamını dilediklerini açıkladı
BİZE ULAŞIN