İsveç’te terör 4 ölü

Avrupa’nın kol kanat gerdiği terör, bu kez de Stockholm’ü hedef aldı. Eylemden kısa süre önce çalınan bir kamyon, başkentin merkezinde kalabalığın arasına daldı. Saldırıda 15 kişi de yaralandı

İsveç’te terör 4 ölü
Terör örgütü PKK ve PYD'ye kucak açan Avrupa ülkelerinden olan İsveç, bu kez kendi evinde terörle sarsıldı. Başkent Stockholm'ün merkezindeki Drottninggatan caddesinde yaşanan saldırıda, bir kamyon önce kalabalığı ezdi, ardından da büyük bir mağazaya daldı. İlk belirlemelere göre 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda, 9'u ağır 15 kişi de yaralandı. Bu sırada büyük panik yaşanırken, İsveç yayın kuruluşu SVT, bölgede silah sesleri duyulduğunu da bildirdi.

'ÜÇ TERÖRİST...' İDDİASI
İsveç basını, polis ile iki kişi arasında çatışma çıktığı, eylemde yer aldığı düşünülen üçüncü bir kişinin ise kaçtığını iddia etti. Ayrıca, saldırganların yayalara hem ateş açtığı, hem de bıçakla saldırdığı belirtildi.

ALARM VERİLDİ
İsveç Başbakanı Stefan Löfven, "Her şey, kamyonun mağazaya dalmasının terör saldırısı olduğuna işaret ediyor" dedi. İsveç'in kalbini vuran saldırı nedeniyle, Stockholm'de metro seferleri durduruldu ve halka şehrin merkezinden uzak durma çağrısı yapıldı. Merkez tren istasyonu da tahliye edildi.

YILDIRIM'DAN TAZİYE
Başbakan Binali Yıldırım, terör saldırısı nedeniyle İsveç Başbakanı Löfven'e bir taziye mesajı gönderdi. Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı şiddetle kınadı.

BİR ŞÜPHELİ GÖZALTINDA
Saldırıda kullanılan kamyonun bir bira şirketine ait olduğu ve şoförü teslimat yaparken çalındığı açıklandı. Polis, saldırgana ait olduğu iddia edilen bir fotoğrafı medyaya dağıttı. İsveç medyası, olayla ilgili gözaltına alınan bir kişinin suçunu itiraf ettiğini öne sürdü. Ancak bu şüphelinin fotoğraftaki kişi olup olmadığı açıklanmadı. Fransa ve Almanya da daha önce kamyonlu terör saldırılarına hedef olmuştu.
BİZE ULAŞIN