Trump’tan Esad’a füzeli yanıt

Trump’tan Esad’a füzeli yanıt
Esad'ın 4 Nisan'daki kimyasal katliamına cevap gecikmedi. Trump'ın emri ile ABD, Şam rejimine ait bir üssü ilk kez vurdu. 59 Tomahawk füzesi fırlatıldı

ABD'nin operasyonuna Rusya-İran-Çin dışında tüm dünyadan destek geldi. Muhalifler ise "26 üs daha var hepsi vurulmalı" çağrısı yaptı

Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşta dengeleri yeniden değiştirecek bir hamle geldi. ABD savaşın başlamasından bu yana ilk kez Esad rejimine ait askeri üssü vurdu. Akdeniz'deki ABD savaş gemilerinden dün sabaha karşı 04.40'ta fırlatılan Tomahawk füzelerinin hedefinde, rejimin 4 Nisan'da İdlib'de 100'den fazla sivilin ölümüne neden olan kimyasal saldırıyı yapan uçakların kalktığı Şayrat Üssü vardı. Operasyonu dünyaya duyuran ABD Başkanı Donald Trump oldu. Florida'daki evinden açıklama yapan Trump, "Suriye'ye yönelik hedefi belli saldırının emrini verdiğini" söyleyerek, "Suriyeli diktatör Beşar Esad, korkunç kimyasal saldırıyı gerçekleştirdi. Bu barbar saldırıyla birçok insan ve hatta güzel bebekler yavaş yavaş, vahşice ve insafsızca öldürüldü. Esad yardıma muhtaç erkek, kadın ve çocukları katletti. Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına hiç şüphe yok" dedi.

RUSYA'YI BİLGİLENDİRDİK
Trump, sözlerine şöyle devam etti: "Kimyasal saldırının yapıldığı üssü hedef alan saldırı emrini verdim. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için elzemdi. Daha önceki girişimler başarısız olduğu için mülteci krizi devam ediyor ve bölgedeki istikrarsızlık ABD'yi ve müttefiklerini tehdit ediyor. Bu akşam tüm medeni ülkeleri, Suriye'deki katliamı ve her türlü terörizmi durdurmak için ABD'ye katılmaya davet ediyorum." Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da "Dün gece Esad rejimine çok net bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum" ifadesini kullandı. ABD ordusu, USS Porter ve USS Ross gemilerinden fırlatılan füzelerle, uçaklar, hangarlar, yakıt ve lojistik destek depoları, uçak sığınakları, mühimmat depoları, hava savunma sistemleri ve radarları vuruldu" açıklamasını yaptı. Saldırının amacının "Rejimin tekrar kimyasal silahları kullanmasını engellemek" olarak açıklayan ABD Savunma Bakanlığı, Rusya'nın önceden bilgilendirildiğini söyledi. Uzmanlar, "Operasyon, ABD'nin Suriye'ye dönüşüne işaret" dedi.

FÜZELERİN HER BİRİ 1.6 MİLYON $
ABD, Şayrat Üssü'nü Akdeniz'de bulunan gemilerinden attığı Tomahawk füzeleri ile vurdu. Operasyonda kullanılan 59 füzenin her birinin fiyatı ise 1.6 milyon dolar (6 milyon TL) olduğu biliniyor. Gemi, denizaltı veya karada konuşlu fırlatıcılardan atılabilen Tomahawk'lar nokta atışı yapabiliyor ve hareketli hedefler takip edilerek vurulabiliyor. Bin 100 kilometre menzile sahip füzeler ilk olarak 1991'deki Birinci Körfez Savaşı'nda Irak hedeflerine karşı kullanılmıştı.

'OPERASYONDAN ÖNCE BOŞALTILDI' İDDİASI
Rejimin en aktif hava üslerinden Şayrat'ın kullanılamaz hale gelmesine rağmen, Suriye ordusuna mensup sadece 6 askerin ölmesi ABD operasyonuna dair soru işaretlerini gündeme getirdi. Şayrat'ta 7'nci MİG-25 birliği, MİG-23 birliği, MİG- 29 birliği, 677'nci SU-22 birliği ve 685'inci hava birliğinin yanı sıra, kimyasal saldırıyı düzenleyen SU-22'lerin de aralarında bulunduğu çok sayıda hava aracı yer alıyordu. 22'nci tugayın karargahı olarak da bilinen Şayrat'ın, saldırıdan hemen önce boşaltıldığı ve ölen askerlerin de üste değil üs yakınlarında bulunan hava karargahında görev yapmakta olan askerler olduğu iddia edildi. Rejime yakın Meyadin televizyonu da saldırı beklentisi nedeniyle üssün boşaltıldığını öne sürdü. Rus merkezli Rossiya 24 kanalı, 9 rejim uçağının imha edildiğini kaydetti

'KİMYASAL DEPOLAR YOKTU
Kimyasal saldırıda ağabeyini kaybeden Abdulrezak Hasan, "Ne kadar silah varsa üzerimizde denendi" dedi. İngiliz Guardian gazetesi ise Han Şeyhun'a giren ilk Batılı medya kuruluşu oldu. Gazetenin muhabiri Kareem Shaheen, yaptığı görüşmelerden sonra ölümlerin Rusya'nın iddia ettiği gibi 'rejim karşıtlarının bir kimyasal madde imalathanesinin vurulması sonucu meydana geldiği' iddiasını doğrulayacak kanıta rastlamadığını aktardı. Anadolu Ajansı'na konuşan Han Şeyhun sakini Emine Bekkür de vurulan yerde silah deposu olmadığını, sadece boş hububat siloları olduğunu vurguladı.

İDLİB'E YÖNELİK BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR
Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib'in Hiş beldesine düzenlenen hava saldırısında 10 sivil daha öldü. Beldedeki sivil savunma yetkililerinden Muhammed Zikra, saldırıyı Rus savaş uçağının gerçekleştirdiğini öne sürdü. Dera ve Şam'a yönelik hava saldırılarında da 7 sivil yaşamını yitirdi.
BİZE ULAŞIN