Aşırı sağcı Le Pen mitinginde protesto

İlk olarak Le Pen'in Paris'teki seçim toplantısında yaptığı konuşma, elinde çiçek bulunan FEMEN üyesi bir kadının sahneye çıkmasıyla kesildi. Le Pen aynı toplantıda, ikinci bir kadın tarafından da protesto edildi. Aynı zamanda toplantının yapıldığı salonun dışında da olaylar vardı.

Aşırı sağcı Le Pen mitinginde protesto

Fransa'da 23 Nisan'da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kala ırkçı aday Marine Le Pen konuşması sırasında sıra dışı bir protestoyla karşılaştı.

BİR ANDA KÜRSÜYE FIRLADI

Paris'te düzenlenen mitingte FEMEN üyesi bir anda kürsüye doğru fırladı ve elindeki çiçeği Le Pen'in üstünde tuttu. Kameralar tarafından kaydedilen olayda, korumalar üzerindeki giysiyi çıkarmaya çalışan göstericiyi anında uzaklaştırdı. İkinci bir protestocu kadın da salonda soyunarak Le Pen'i protesto etti.

SALONUN DIŞINDA DA PROTESTO EDİLDİ

Paris'te FN'in miting düzenlediği Zenith'e yakın alanda Anti-FN protestocular ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Aşırı solcular ve anti-faşist grupların çağrısıyla toplanan çoğunluğu genç yüzlerce protestocu, Paris'in kuzeydoğusunda toplandı. Yerel saatle 19.30 sularında toplanan bazıları yüzleri kapalı protestocular, mitingin gerçekleştiği Zenith'e yakın Villette parkına ilerlemeye çalıştı fakat güvenlik güçleri tarafından engellendi. Eylemciler, "Herkes FN'den nefret ediyor", "Tüm polisler faşist", "Polis tecavüzcü ve katil" sloganları attı. Polise buldukları çöpleri atan göstericilere karşı polis biber gazı kullandı.

MİTİNGE O DA KATILDI

Mitinge Iphone'undaki Siri'yi ajan sanınca dalga konusu olan FN Milletvekili Gilbert Collard da katıldı. Collard'in geldiğini gören protestocular, ellerine geçenleri milletvekilline attı. Eylemcilerden birinin Milletvekili Collard'a bir molotof kokteyli attığı, ancak Collard'ın uzağına düştüğü öğrenildi. Collard, polis koruması altında miting alanına gitti.

BİZE ULAŞIN