İran'dan ABD Başkanı Trump'a Hamaney mektubu

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Beni Sadr, İran makamları tarafından ABD Başkanı Donald Trump'a, ülkenin lideri Ali Hamaney'den sonra Velayeti Fakih makamına Irak'taki Ayetullah Ali Sistani'nin getirilmesiyle ilgili bir mektup gönderildiğini iddia etti.

İran'dan ABD Başkanı Trump'a Hamaney mektubu

Eski İran Cumhurbaşkanı Ebu'l Hasan Beni Sadr, İran makamları tarafından ABD Başkanı Donald Trump'a, ülkenin lideri Ali Hamaney'den sonra Velayeti Fakih makamına Irak'taki Ayetullah Ali Sistani'nin getirilmesiyle ilgili bir mektup gönderildiğini iddia etti.

"HAMANEY HASTA, ÖLÜMÜ YAKLAŞTI"

Rejim muhaliflerine yakınlığıyla bilinen İranwire haber sitesine konuşan Beni Sadr, "İran makamları tarafından, ABD Başkanı Trump'a, 'Hamaney hasta, ölümü yaklaştı. Eğer ABD tarafından İran'a baskı olmazsa itidal yanlıları iktidarda kalabilir. Böylece Irak'taki Ayetullah Sistani'yi Hamaney'in yerine getirebilmek mümkün olacaktır' şeklinde bir mektup gönderildi." dedi.

İran'a uygulanacak yaptırımlarla ilgili ABD Kongresi'ndeki oylamanın İran seçimlerinden sonraya ertelenmesinin bu bilgiyi doğruladığını öne süren Beni Sadr, "Böyle bir mesaj Humeyni'nin hayatının son günlerinde Ronald Reagan'a da gönderilmişti." diye konuştu.

Beni Sadr, Hamaney'den sonraki muhtemel isimlerle ilgili soruyu şöyle cevaplandırdı:

"Anayasa'nın tarifine uyan birkaç kişiden fazla yok. Biri, Hamaney'in oğlu Mücteba. Diğerleri, İbrahim Reisi ve Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani'dir. Laricani'nin hakkında bugünlerde yolsuzluk iddiaları var. Bu nedenle onun olması mümkün gözükmüyor. Bir de Ayetullah Mahmud Şahrudi. O da Uzmanlar Meclisi Başkanlık seçimlerinde oy alamadı. Devrim Muhafızlarının onunla arası iyi değil. Fakat benim asıl ümidim, Velayeti Fakih düşüncesinin teorik olarak ölmüş olmasıdır. Pratik olarak da öldü. Çünkü artık kimse inanmıyor. Sadece şiddeti meşrulaştırmak için bir vesile olarak kaldı. Kullanıldığı tek alan bu."

BİZE ULAŞIN