Macron ve Le Pen ikinci turda

Macron ve Le Pen ikinci turda
Fransa, geçen hafta Paris'te bir polis memurunun hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından dün olağanüstü güvenlik önlemleri altında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu için sandığa gitti. Kasım 2015'te 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından ilan edilen olağanüstü halin devam ettiği ülke genelinde en az 50 bin polis ve 7 bin asker dün görev yaptı. 11 adayın yarıştığı cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylamasında Fransa'nın anakara topraklarındaki 45.67 milyon seçmenden oylarını kullanmak isteyenler yerel saatle 08.00'den itibaren sandık başına gitti.

GÖZLER 7 MAYIS'TA
France 2 televizyonunun sandık çıkış anketine göre, hiçbir aday ilk turda gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi. Siyasi merkezdeki Yürüyüş Hareketi'nin lideri Emmanuel Macron, oyların yüzde 23.7'sini alarak birinci, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen yüzde 21.7 ile ikinci oldu. Böylece Fransa tarihinin iki köklü geleneği, merkez sağ ve merkez solu temsil eden partiler yarış dışı kaldı. İlk iki sırada yer alan Macron ve Le Pen, 7 Mayıs'taki ikinci tur oylamada yarışacak. Resmi olmayan sonuçları değerlendiren Le Pen, "Fransız halkını Elyssee'ye götürecek ilk aşama aşıldı. Bu ilk kez ele geçen bir fırsat" dedi. Bu arada Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, ikinci turda Macron'a oy verilmesi çağrısında bulundu.

Olağanüstü halin devam ettiği Fransa'da halk dün, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu için sandık başına gitti. Irkçılığın arttığı ülkede aşırı sağcı Le Pen ile merkezdeki Macron, en çok oy alan isimler oldu.
BİZE ULAŞIN