Yabancı teröristler DEAŞ'tan ayrılmaya başladı

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, 2013'ten bu yana DEAŞ terör örgütüne katılmak üzere Suriye'ye giden Batılılar, örgütten kaçmaya başladığı ve Türkiye sınırında teslim olmaya başladı.

Yabancı teröristler DEAŞ'tan ayrılmaya başladı

DEAŞ Suriye ve Irak'ta toprak kaybetmeye devam ettikçe bugüne kadar terör örgütüne katılmış olan yabancı teröristler de kaçıp ülkelerine dönmenin yollarını arıyorlar. DEAŞ'ı terk eden çok sayıda yabancı terörist, Suriye sınırından Türkiye'ye geçmeye çalışıyor. Son olarak en az iki İngiltere vatandaşı ile bir ABD vatandaşı sınırda Türk askerlerine teslim oldu.

Guardian'a bilgi veren Türk yetkililer, Londra'da yaşarken 2015 yılında Kıbrıs'a giden ve ardından da kendisinden haber alınamayan Stefan Aristidou'nun, İngiltere vatandaşı eşi ve ABD vatandaşı Paul Kleman'la birlikte Kilis'te teslim olduğunu açıkladı. 20'li yaşlarındaki Aristidou, Türk yetkililere verdiği ifadesinde Suriye'ye savaşmak için değil, 'hilafet' topraklarında yaşamak için gittiğini söyledi. Aristidou'nun son iki yıldır El Bab ve Rakka'da yaşadığı sanılıyor.

''TEMAS HALİNDEYİZ''

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise Aristidou'nun Türkiye'ye teslim olduğundan haberdar olduklarını ifade ederek 'Türk yetkililerle temas halindeyiz' açıklamasını yaptı. Aristidou hâlâ gözaltında tutuluyor. Bangladeş asıllı İngiltere vatandaşı eşi ise serbest bırakılmış durumda. Türk savcılar, Aristidou ve ABD vatandaşı Paul Kleman'ın 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını talep ediyor.

Aristidou, İngiltere'ye dönerse, bu ülkede de yargılanacak. İngiltere'nin terörle mücadele yasalarına göre ülke dışında terör örgütlerine katılıp çatışmalara giren kişilere verilebilecek ceza müebbet hapse kadar ulaşabiliyor.

YABANCI MİLİTANLAR KAÇIŞ YOLU ARIYOR

The Guardian'ın DEAŞ içerisindeki kaynakları da örgüt içerisindeki yabancı savaşçı sayısının hızla azaldığını anlatıyor.

Özellikle DEAŞ'ın Suriye'deki kalesi Rakka'nın yanı sıra Tabka'nın yabancı savaşçıların yoğun olarak yaşadığı bölgelere olduğu, şimdiyse her iki yerleşim yerinin de ABD destekli silahlı güçler tarafından baskı altına alındığı vurgulanıyor. Avrupa ve Türkiye'deki yetkililer, 2013'ten bu yana DEAŞ'a katılmış olan çok sayıda yabancının diplomatik temsilciliklerle temas kurarak Suriye'yi terk etme planları yaptığını anlatıyor.

2013'ten bu yana yaklaşık 30.000 yabancının DEAŞ ve Suriye'deki diğer cihatçı örgütlere katıldığı tahmin ediliyor. ABD, 25.000 kişinin çatışmalarda öldürüldüğünü düşünüyor. (Cnn Türk)

BİZE ULAŞIN