Hatalarından ders aldılar

Hatalarından ders aldılar
Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları dün Malta'nın başkenti Valetta'da biraraya geldi. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin görüşüldüğü gayri resmi toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Türkiye ile ilişkileri nasıl düzelteceğiz diye soruyorlar. Ben de düşüncelerimi, hatalarını yüzlerine samimi bir şekilde söyledim. Türkiye'nin Avrupa için önemini vurguladık. Bizimle işbirliği yapacaksanız, bize karşı çifte standarttan uzak durun, samimi olun. Bunu net şekilde söyledik. Bugüne kadarki yanlış yaklaşımlarından ve hatalarından da ders almış gibi gördüm ama inşallah samimilerdir" dedi.

SEÇİME SAYGI DUYUYORUZ
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini de yaptığı basın açıklamasında Türkiye'nin AB'nin stratejik ortağı olduğuna vurgu yaparak "AB olarak üyelik müzakerelerinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Askıya alınmadı, sona ermedi. Biz, Türkiye de dahil olmak üzere bütün ülkelerin bağımsız olarak kendi yönetim sistemine karar verme hakkını tanıyoruz ve saygı duyuyoruz" ifadesini kullandı. Bu arada AB dışişleri bakanları Türkiye konusunda ikiye bölündü. Toplantıda Avusturya ve Lüksemburg bakanları müzakerelerin kesilmesinden yana görüş bildirirken, Almanya, Fransa ve diğer AB ülkeleri buna karşı çıktı. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, "Ankara'yı sürekli eleştirmekten kaçınmalı, diyaloğu açık tutmalıyız" çağrısında bulundu.

Toplantıda Alman Bakan Sigmar Gabriel, yeni müzakere biçimleri aranması gerektiğini kaydetti. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault "Mülteci krizi ve terörle mücadelede işbirliği nedeniyle müzakereler sürmeli" dedi.
BİZE ULAŞIN