Hırvatistan'da Meclis Başkanı istifa etti

Hırvatistan'da Meclis Başkanı istifa etti

Hükümet krizinin yeniden baş gösterdiği Hırvatistan'da, koalisyon hükümetinin ortaklarından MOST Hareketi Genel Başkanı ve Meclis Başkanı Bozo Petrov istifa etti.

  • AA
  • Dünya
  • Perşembe 04.05.2017 16:17

Mecliste bugün yapılan oturumda, koalisyonun büyük ortağı Hırvat Demokratik Birliğinden (HDZ) Maliye Bakanı Zdravko Maric hakkında güven oylaması yapıldı.

Oylamaya katılan 75 milletvekili Maric'in görevden alınması, 75 milletvekili ise görevde kalması için oy kullandı. Oylamada çoğunluk sağlanamayınca HDZ'li Bakan Maric görevde kaldı.

Daha önce MOST'un kabinedeki dört bakanının istifa edeceğini belirten Petrov, oturumun ardından yaptığı açıklamada, meclis başkanlığı görevinden istifa ettiğini bildirdi.

''HÜKÜMET ZARAR GÖRDÜ''

Mevcut koalisyon hükümetinin zarar gördüğünü dile getiren Petrov, "Maric hakkındaki güven oylamasında, tüm ahlaki prensipler çiğnendi. Kişisel çıkarlar için kurumların kullanılması meselesi ortaya çıktı. Meclisin haysiyeti için Hırvatistan Meclis Başkanlığı görevimden istifa ediyorum." dedi.

Petrov, bu onurlu görevi daha fazla sürdüremeyeceği değerlendirmesinde bulunarak, "Bana göre tek çözüm yeni seçim ve halkın iradesi. Bana güvendikleri için halkıma teşekkür ederim. Hırvatistan vatandaşlarının çıkarları için mücadeleye devam edeceğim." diye konuştu.

Öte yandan HDZ Genel Başkanı ve Başbakan Andrej Plenkovic de Mecliste çoğunluğu kaybettikleri iddialarını yorumlamaktan kaçınırken, HDZ'nin erken genel seçime hazır olduğunu söyledi.

Plenkovic, mevcut hükümetin "normal bir şekilde" çalışmaya devam ettiğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN