Filipinler’de yapılan dualar Şırnak şehitlerine

Filipinler’de 4 yıl önce tayfunda yıkılan 3 cami yaptırılarak ibadete açıldı. Camilerde ilk cuma namazını kılan Filipinli Müslümanlar dualarını Şırnak’ta şehit olan 13 asker için etti

Filipinler’de yapılan dualar Şırnak şehitlerine
Filipinler'de 4 yıl önce meydana gelen Haiyan Tayfunu'nda yıkılan Filipinler Fatih Camisi, Filipinler Osmanlı Camisi ve Filipinler Tacloban Camisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla baştan yapılarak ibadete açıldı. Hayırsever vatandaşların Türkiye Diyanet Vakfı'na (TDV) bağışladıkları yardımlarla tekrar inşa edilen camilerde Filipinli Müslümanlar ilk Cuma namazlarını kıldı. Tacloban Camisi'nde kılınan ilk cuma namazının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi öncülüğünde, Şırnak'ta şehit düşen 13 asker için dua edildi. Ellerini semaya açan Filipinli Müslümanlar hep bir ağızdan "amin" diyerek tekbir ve salavat getirdi.

EZAN SESİNİ TEKRAR YANKILATTIK
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi, "6 bin 300 kişinin ölümüyle sonuçlanan tayfundan sonra insani yardım faaliyetleri için vakıf olarak Filipinler'e geldik. Yaptığımız gözlemlerde ülkede bulunan camilerin kullanılamaz halde olduğunu gördük. Müslümanların ilk mektebi, toplumun manevi merkezi, şehrin ruhu, sokağın kalbi olan camileri yeniden inşa ederek ezan sesini ülkede tekrar yankılatmak için Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak harekete geçtik. Açılışını yaptığımız Fatih Camisi 200 kişi, Osmanlı Camisi 250 ve Tacloban Camisi ise 350 kişilik.Yaklaşık 3.5 milyon liraya inşa edildi." Çelebi ayrıca Filipinler'in Cebu kentinde Al Khariah, Mabini ve Green Mosque camilerinin onarımlarını da yaptıklarını kaydetti. Çelebi, Türkiye Diyanet Vakfı'nın 25 ülkede 100'ün üzerinde cami ve eğitim binası yaptığını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN