Londra’da terör dehşeti

Londra’nın kalbinde cumartesi akşamı dehşet saçan teröristlerin üzerinden sahte intihar yelekleri çıktı. Minibüsle yayaların arasına 80 km hızla dalan 3 terörist, ardından gerçekleştirdikleri bıçaklı saldırıda 7 kişiyi öldürdü

Mart ayında parlamonto binası dışında ve 22 Mayıs'ta Manchester'de bir konser sırasında terör saldırılarının yaşandığı İngiltere'de, bu kez de cumartesi günü Londra'da terör eylemi yaşandı. Terör saldırısının detayları, yaşanan dehşetin boyutunu ortaya çıkardı. 7 kişinin ölümüne ve 48 kişinin yaralanmasına neden olan 3 saldırgan, yerel saatle 22.07'de beyaz bir minibüsle Londra Köprüsü'ndeki yayaların arasına daldı. 80 kilometre hızla önüne gelen herkesi ezen minübüsteki teröristler, aracı birkaç yüz metre ilerideki Borough Pazarı isimli bölgede durdurup ellerindeki 30 santimetreyi bulan komando bıçaklarıyla kafe ve restoranların çevresindeki insanlara saldırdı. Bir restoranın içine girerek insanları bıçaklamaya devam eden saldırganlar, 8 dakika sonra İngiliz polisi tarafından öldürüldü. Polis saldırganların üzerlerindeki intihar yeleği nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemi alırken, kısa sürede yeleğin içindeki düzeneğin sahte olduğu anlaşıldı. Saldırganların kimlikleri henüz açıklanmazken, eylemi üstlenen de çıkmadı. Ancak baş şüpheli konumunda, Avrupa'nın birçok yerinde benzer saldırılar düzenleyen DEAŞ bulunuyor.

SEÇİM ERTELENMEYECEK
Erken seçim kampanyasını keserek olağanüstü güvenlik zirvesini toplayan İngiltere Başbakanı Theresa May de Manchester ile Londra'da ardarda yaşanan iki saldırının ardından, "Artık yeter" dedi. May, erken seçimlerin ertelenmesine yönelik çağrılarla ilgiliyse 'seçimin planlandığı tarihte, perşembe günü yapılacağını' söyledi.

SALDIRI SONRASI OPERASYON: 12 GÖZALTI
Saldırı sırasında Londra Köprüsü'nün altındaki bir restoranda 3 arkadaşıyla birlikte oturan Alex Shellum, BBC'ye "Saat 22.00 gibi bulunduğumuz mekana bir kadın gelip yardım istedi. Boğazı ciddi şekilde kanıyordu, kesilmiş gibi görünüyordu. Müdahale edebilecek birilerini aradık. Barın önünde acil yardım görevlileri vardı, bir kişiye kalp masajı yapıyorlardı. Silahlı polisler eşliğinde bizi bölgeden çıkarıp koşarak uzaklaştırdılar" dedi. Guardian'a konuşan Gerard Vowls ise Şampiyonlar Ligi finalini izlediği sırada üç saldırganın bir kadını bıçakladığını, onları engellemek için teröristlere şişe fırlattığını söyledi. Olayın terör saldırısı olduğunun açıklanmasının ardından İngiliz polisi, dün sabah kentte terörist avına çıktı. Barking semtinde bir dizi evi basan polis, 12 kişiyi gözaltına aldı. Baskın sırasında kaçmaya çalışan bir kişinin polis tarafından vurulduğu belirtildi.

YILDIRIM'DAN TAZİYE MESAJI
Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Başbakanı Theresa May'e mesaj göndererek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Yıldırım, Twitter hesabından da "Bu hain saldırı, terörün her türüne karşı mücadelede işbirliğinin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Türkiye olarak dost ve müttefik Birleşik Krallık ile tam dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum" açıklamasını yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Nerede olursa olsun terörü lanetliyoruz. Ortak mücadeleyle terörü yeneceğiz" dedi. AB Bakanı Ömer Çelik de "Terörle mücadelede her zaman ilkeli bir biçimde Birleşik Krallık ile dayanışma içinde olacağız" diye konuştu.

TRUMP'TAN 'SERTLEŞİM' ÇAĞRISI
ABD Başkanı Donald Trump, saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Akıllı olmazsak her şey daha beter olacak. Siyasi doğruluğu bir tarafa bırakıp, halkımızın güvenliğine bakmalıyız" dedi. Trump, saldırının ardından "alarma gerek olmadığını" söyleyen Londra Belediye Başkanı Sadık Han'ı da eleştirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de saldırıyı kınadılar.
BİZE ULAŞIN