Macron sağı solu süpürdü

Fransa tarihinin en düşük katılımlı parlamento seçimlerinden Cumhurbaşkanı Macron’un partisi zaferle çıktı. Bir sene önce kurulan merkezdeki Yürüyüş Hareketi, kısa siyasi yaşamına rağmen Fransa Parlamentosu’nda çoğunluğu elde etmeyi başardı

Macron sağı solu süpürdü
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (REM) ile ittifak kurduğu Demokrasi Hareketi (MODEM), Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilinin çoğunluğunu elde etmeyi başardı. İçişleri Bakanlığı'nın kesinleşmemiş verilerine göre, oyların yaklaşık yüzde 32,32'sini alan REM ile MODEM ittifakı 390 ila 430 arasındaki milletvekilliğini kazandı. Merkez sağ Cumhuriyetçi Parti (LR) liderliğindeki ittifak seçmenlerin yüzde 21,56 oyunu alarak milletvekili sayısı 85-125 arasında kalırken, Sosyalist Parti (PS) liderliğindeki ittifak ancak yüzde 9,51 oy oranıyla 22-32 arasında milletvekili çıkarabiliyor. Öte yandan Ulusal Mecliste aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin (FN) yüzde 13,20 oy oranıyla yalnızca 5 ila 15 milletvekilinin, aşırı solcu Jean-Luc Melenchon'un Boyun Eğmeyen Fransa hareketini ise yüzde 11,02 oy oranı ile 11 ila 21 milletvekilinin temsil etmesi bekleniyor.

KATILIM 50'NİN ALTINDA
İlk turu önceki gün düzenlenen oy verme işleminde 47 milyon 571 bin 484 seçmenin bulunduğu ülkede sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 51,29 seviyesine çıkarak ülke tarihinde rekor düzeye ulaştı. Sandığa gitmeyenlerin oranı 2012'de seçmenlerin yüzde 42,78'i, 2007'de yüzde 39,56'sı ve 2002'de 35,58 idi. Milletvekili genel seçimi ilk tur sonucuna göre, son iktidar PS kuruluşundan bu yana en kötü oy oranını aldı. Sosyalist Parti Genel Sekreteri Jean-Christophe Cambadelis de ilk tur seçimde yüzde 10 civarında oy almasını, genel olarak solun özelde de Sosyalist Partinin gerilediğini belirterek bunu "tarihi bir gerileme" olarak tanımladı. Merkez sağın seçim kampanyasını yürüten François Baroin, seçimin ardından bu seçimin Fransa'da 5'nci Cumhuriyet tarihinin en az katılımlı seçimleri olarak tarihe geçeceğini dile getirerek, "Bu durum Fransız toplumundaki kırılmaların büyüdüğüne işaret ediyor" dedi.
BİZE ULAŞIN