Aysofya'da sabah ezanı Yunanisan'ı rahatsız etti

Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlenen etkinlik Yunanistan'ı rahatsız etti. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bunun, 'kabul edilemez bir provokasyon' olduğu açıklamasında bulundu.

Aysofya'da sabah ezanı Yunanisan'ı rahatsız etti

Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kadir Gecesi nedeniyle dün özel bir etkinlik düzenlenmesine Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Bakanlığın yazılı olarak yayımlanan mesajında, "Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanı'nın da mevcudiyetinde Kuran okunması, ibadet yapılması ve bunun televizyonda yayınlanmasını kınıyoruz" ifadeleri yer aldı.

?'ULUSLARARASI TOPLUMU RENCİDE EDİYOR'

Açıklamada, 'Ayasofya'nın UNESCO'nın Kültür Mirası listesinde yer alan bir kültür varlığı olduğu, bu mekânı camiye çevirme girişimlerinin uluslararası toplumu rencide ettiği' belirtildi.

Mesajda ayrıca, "Dünyadaki bütün Hıristiyanların dini duygularına ve bu kültürel mirası yüceltenlere yönelik açık, kabul edilemez bir meydan okuma söz konusu. Böyle bir dönemde dinlerarası diyaloğun zayıflatılmak yerine teşvik edilmesi gerekir" dendi.

ULUSLARARASI TOPLUMA 'İLGİNÇ' TÜRKİYE ÇAĞRISI

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'yi modern, demokratik bir ülke olduğunu gösterir şekilde davranmaya, Ayasofya'nın ekümenik karakterini korumaya ve bu evrensel yapının gelenekselliğine saygı duymaya çağırıyoruz" dedi. Bakanlık, uluslararası toplumu Türkiye'ye tepki göstermeye çağırdı.

KADİR GECESİ ÖZEL PROGRAMI DÜZENLENDİ

Ayasofya'da dün gece Kadir Gecesi Özel Programı düzenlenmişti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katıldığı etkinliğin ardından bu sabah saatlerinde de sabah ezanı okundu.

BİZE ULAŞIN