Ablukacılardan komik talepler

Katar’ın terörizme destek verdiğini ileri süren 4 Arap ülkesi, Kuveyt aracılığıyla Doha’ya 13 maddelik bir talep listesi iletti. Katar’ın reddettiği listede El Cezire’nin yanısıra Türk üssünün kapatılması da yer alıyor

Ablukacılardan komik talepler
Katar'a "terörizmi desteklediği" gerekçesiyle yaptırımlar uygulamaya başlayan 4 Arap ülkesi, Doha'ya, aralarında Katar'daki Türkiye'nin askeri üssünün kapatılması talebinin de yer aldığı 13 maddelik bir liste yolladı. Katar merkezli televizyon kanalı El Cezire tarafından yayımlanan listeye imza atan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar'a yönelik 5 Haziran'da başlatılan ekonomik ablukanın sona ermesi için bu taleplerin yerine getirilmesini istedi. Talepler, teröre destek vermekle suçlanan Doha'ya Kuveyt tarafından iletildi. Dört ülke talepleri yerine getirmesi için Katar'a 10 gün süre tanıdı. 13 maddenin beşincisi, Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması oldu.

ÜLTİMATOM GİBİ TEKLİF
Arap ülkelerinin taleplerinin başında İran ile ilişkilerinin azaltılması da yer alıyor. Katar'dan terörist, ideolojik ve mezhepsel örgütlerle ilişkilerini kesmesi isteniyor. Müslüman Kardeşler, DEAŞ, El Kaide, Hizbullah ve Fetih el Şam bu örgütler arasında sıralanıyor. Dört ülke Katar'dan içişlerine ve dış politikalarına karışmamasını istiyor. El Cezire televizyonunun kapatılması da talepler arasında bulunuyor. Katar'dan tazminat da talep ediliyor. Dört ülke, Doha'nın politikaları nedeniyle son yıllarda uğradıkları zararın karşılanmasını istiyor. Talepler üzerinde anlaşma sağlanırsa uygulanıp uygulanmadığı 10 yıl boyunca izlenecek.


İki ülke ordularının arasında gerçekleştirilen ortak tatbikat çerçevesinde Türkiye'nin Katar'daki El Rayyan Askeri Üssü'ne askeri sevkıyat devam ediyor.

"ANKARA'NIN ÇABASINI TAKDİR EDİYORUZ"
Abl uka yı uygulayan ülkelerin talep listesinin iletildiğinin duyurulmasından bir gün önce France 24 televizyonuna konuşan Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman bin Muhammed el Sani, ülkesinin "haksız bir kuşatmaya maruz kaldığını" belirterek, "Türkiye başından beri krizdeki aktörlerle iletişime geçerek kuşatmanın sonlandırılması, tansiyonun düşürülmesi ve diyalog çağrısı yaptı. Türkiye'nin Doha'ya tedarik akışının devam etmesi için ortaya koyduğu çabayı da takdir ediyoruz" dedi. El Sani bir kez daha terör suçlamalarını reddederek dışarıdan "dikte edilen" hiçbir şeyi kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.
BİZE ULAŞIN