Katar’dan 13 maddelik talep listesine ret

Katar, dört Arap ülkesinin 13 maddelik talep listesini gerçekçi ve mantıklı olmadığı gerekçesiyle reddetti. Talepler arasında Türk askeri üssünün kapatılması da vardı

Katar’dan 13 maddelik talep listesine ret
Katar, ablukanın kaldırılması için Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn tarafından sunulan 13 maddelik talep listesini reddetti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al-Sani, taleplerin gerçekçi ve mantıklı olmadığnı, maddelerin terörle mücadele kapsamında hazırlanmadığını, Katar'ın egemenliğinin kısıtlanıp, dış politikada bağımlı hale getirilmek istendiğini bildirdi. Talepler arasında, Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması da yer alıyordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün akşam Katar ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ve Katar Savunma Bakanı'yla ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı. Çavuşoğlu muhataplarıyla, Katar'a uygulanan yaptırımlar başta olmak üzere ikili ilişkileri değerlendirdi.

BEYAZ SARAY'DAN GERİ ADIM
Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin "aile içi bir mesele" olduğuna inandıklarını belirterek, talep edilmesi halinde ABD'nin kolaylaştırıcı katkı yapmaya hazır olduğunu söyledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White ise, "DEAŞ operasyonlarında Katar'ı dışarıda bırakmak istemeyiz. Ama bu tamamen diplomatik bir konu. Ve kesinlikle uzun vadede ambargonun devam etmesinden endişeliyiz" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN