Arap ülkeleri Katar'daki Türk üssünün kapatılmasını artık istemiyor!

Arap ülkeleri Katar'daki Türk üssünün kapatılmasını artık istemiyor!

Daha önce Katar'a Türk askeri üssünü kapatma şartı koşan ve dün sabah saatlerinde "Türkler'in Arap dünyasına gizlice girmesini istemiyoruz" açıklaması yapan Arap ülkeleri New York'ta gerçekleştirdikleri toplantıda geri adım atarak Katar'a sundukları şartlarda esnemeye gitme ve Türk Üssü'nü kapatma şartından vazgeçme kararı aldı. Salı günü New York'ta bir araya gelen 4 Arap ülkesinin üst düzey diplomatları, Katar'a sunulan 13 maddelik talep listesinin yumuşatılmasına karar verdi

  • Dünya
  • Perşembe 20.07.2017 11:28

Körfez'de 'terörizme destek' suçlamasıyla Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, Katar'a iletilen 13 maddelik talep listesinde esnemeye gidiyor.

The New York Times'ta yer alan habere göre, Salı günü bir araya gelen Arap ülkelerinin üst düzey diplomatları, 13 maddelik talepler listesinde ısrarcı olmamaya ve Katar'a talepleri kabul etmesi için herhangi bir süre kısıtlaması sunmamaya karar verdi.

"AMACIMIZ DİPLOMATİK ÇÖZÜME ULAŞMAK"

Birleşmiş Milletler'in New York'taki merkezinde bir basın toplantısı yapan Arap ülkelerinin diplomatları krizi barışçıl yollardan çözmenin yollarını aradıklarını söyledi. Suudi Arabistan BM büyükelçisi Abdullah bin Yahya Almuallimi, "Amacımız diplomatik çözüme ulaşmak" dedi.

Almuallimi ve diğer diplomatlar, artık Katar'ın yerine getirmesi istenen taleplerden vazgeçildiğini ve bunların içerisinde ülkedeki Türk üssünün kapatılması ve El Cezire'nin yayınlarının durdurulması konusunun da yer aldığını söyledi.

Arap ülkelerinin diplomatları, bu talepler yerine Katar'a 6 genel ilkeden oluşan bir çözüm formülü sunacaklarını belirtti. Bu ilkeler arasında, 'terör ve aşırıcılıkla mücadele', 'terör örgütlerinin finansman ve güvenli yer sağlanmasının engellenmesi', 'nefret ve şiddetin kışkırtılmasına son verilmesi' ve 'diğer ülkelerin içişlerine karışılmaması' gibi maddeler yer alıyor.

Türkiye'den Katar'a askeri sevkiyat! Böyle karşılandılar...

171 TÜRK ASKERİ DAHA ULAŞTI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarından oluşan 6. grubun, Katar'ın başkenti Doha'ya ulaştığı bildirildi. Katar Savunma Bakanlığı'na bağlı Manevi Rehberlik Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Katar ile Türkiye arasındaki askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde ülkeye gelen takviye grubun, Doha'daki diğer Türk askerlerine katıldığı ve Katar Silahlı Kuvvetleri ile ortak göreve başladığı ifade edildi.

Katar Savunma Bakanı Al-Attiyah TRT World'e konuştu

“Katar’a ambargo uygulayanlar Türk Üssü’nün kapatılmasını istedi”

BİZE ULAŞIN