Filistin’den Öfke Günü çağrısı

Filistin’den Öfke Günü çağrısı

İsrail’in Mescid-i Aksa’da uyguladığı işkenceye varan güvenlik önlemleri Filistin yönetimini isyan ettirdi. İsrail polisinin salı akşamı 34 Filistinliye müdahalesinin ardından Filistin lideri Abbas, “öfke günü” ilan etti

  • Dünya
  • Çarşamba 20.07.2017
Filistin lideri Mahmud Abbas, Müslümanların Mescid-i Aksa'daki ibadetinin kısıtlanması amacıyla alınan önlemleri protesto amacıyla "Öfke Günü" çağrısı yaptı. Salı akşamı biri ağır olmak üzere 34 Filistinlinin İsrail polisi tarafından yaralanmasının ardından yapılan çağrıda, İsrail polisinin pazar günü Mescid-i Aksa'nın girişine metal dedektör yerleştirmek dahil aldığı aşırı güvenlik önlemleri kınandı. İsrail'in Mescid-i Aksa'nın Aslanlı Kapısı bölgesinde yatsı namazını kılan cemaate, namazdan sonra yaptığı müdahalede Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri de yaralandı. Kaldırıldığı hastaneden dün sabah taburcu edilen Sabri, "Yatsı namazını eda ettikten sonra bir anda ses bombaları atılmaya başladı. Plastik mermi ile cemaat hedef alındı. Bir anda izdiham yaşandı ve yaralananlar oldu.

DİYANET İŞLERİ'NDEN KINAMA
İsrail polisinin plastik mermiyle müdahalesinde ben de yaralandım" dedi. Sabri, "Kudüslüler, tepkilerini sürdürecek" derken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sabri'nin de yaralandığı saldırıyı kınadı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Farhan Haq ise, "Kudüs'teki bütün kutsal mekanların statülerinin korunmasının ve herkesin özgürce ibadet etmesinin önemli olduğunu defalarca belirttik" dedi. İsrail polisi cuma günü 3 Filistinliyi Mescid-i Aksa'da 2 İsrail polisini vurdukları iddiasıyla öldürmüş, İsrail hükümeti iki gün boyunca Aksa'yı kapatmıştı.

Kudüslü alimler, İsrail'in Mescidi Aksa'nın kapılarına yerleştirdiği metal arama dedektörlerini kaldırmaması halinde Filistinlileri, protesto için cuma namazını mescidin kapılarında ve çevresinde kılmaya çağırdı.
BİZE ULAŞIN