Mescid-i Aksa’da söz Kudüslü âlimlerde

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın girişine yerleştirilen metal dedektörleri kaldırmak zorunda kaldı. Ancak Harem-i Şerif’in ibadet etmek için gerekli güvenlik koşullarına uygun olup olmadığına Kudüslü âlimler karar verecek

Mescid-i Aksa’da söz Kudüslü âlimlerde

Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki metal arama dedektörlerinin önceki gece kaldırılmasının ardından toplanan Kudüslü âlimler, Harem-i Şerif'e girip girmeme konusundaki kararını açıklaması için Kudüs İslami Vakıflar Dairesi'nden rapor istedi.

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri'nin de aralarında bulunduğu Kudüslü âlimler, dün gerçekleştirilen toplantının ardından bir açıklama yaptı. "Harem-i Şerif'in iç ve dış kısmıyla ilgili bir ön rapor hazırlanacağı ve bu rapora göre "Harem-i Şerif'e girip girmeme konusunda bir karar verileceği" belirtilen açıklamada, "Kudüslü alimler olarak, işgalci makamların 14 Temmuz'dan bu yana yaptığı tüm icraatları reddediyoruz. Mescid-i Aksa'nın tüm kapılarının bütün Müslümanlara özgürce açılması gerekiyor" denildi. İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisi ise kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurduğu elektronik arama dedektörlerini gece saatlerinde kaldırdı. Bunun yerine iki gün önce yerleştirilen güvenlik kameraları devreye sokuldu.
BİZE ULAŞIN