Kasırganın kahramanı köpek Otis

ABD’yi vuran Harvey kasırgasının “kahraman”ı torba içindeki yiyeceğini taşıyan köpek Otis oldu. Beş kişinin öldüğü kasırga şiddetini azaltıp, fırtınaya dönüştü

Kasırganın kahramanı köpek Otis
ABD'nin Teksas eyaletinde etkili olan Harvey kasırgası hayatı felç etti.
Kasırgadan kendini kurtarmayı başaran Otis adlı köpeğin, içinde mamalarının olduğu çantayla olay yerini terk etmesi ise eyalette "kahraman" olarak ilan edilmesine yol açtı.
Teksas'ın Sinton kentindeki Otis'in, içinde köpek mamaları olan çantayla sokakta yürürken çekilen fotoğrafı, sosyal medyada geniş yer buldu. Otis'in fotoğrafı Facebook'ta onbinlerce kez paylaşıldı.
Harvey'in en şiddetli vurduğu ve ABD'de ilk eriştiği yer olan Corpus Christi'ye bağlı Rockport kasabasında, devlet okulu ve mahkeme binası dâhil birçok bina büyük zarar görürken, beş kişinin yaşamını yitirdiği ve 14 kişinin yaralandığı teyit edildi.SEL SULARI ÇATIYA ULAŞTI
Öte yandan şiddeti dördüncü kategorideki kasırgadan, birinci kategorideki tropikal fırtınaya düşen Harvey, saatteki hızı 150 kilometreyi bulan rüzgâr ve yağışlarla birlikte su baskınlarına yol açıyor.
Harvey ile birlikte yağan sağanak yağmurlar su baskınlarına yol açıyor. Teksas eyaletinin Houston büyükşehir bölgesinde Brazos Nehri yakınındaki bölgede yaşayanlar tahliye edildi.
Houston'da bazı bölgelerde sel sularının, tek katlı evlerin çatılarına kadar yükseldiği de gelen bilgiler arasında... Yetkililer, fırtınanın neden olduğu sel felaketlerini, "son 500 yılda bir fırtınanın yol açtığı en kötü seller" olarak tanımladı.
Harvey fırtınasının hâlâ hayati tehlikesinin olduğunu duyuran yetkililer, sel ve su baskınlarının can alabileceği uyarısında bulundu.

BİZE ULAŞIN