ABD'nin hamlesine Rusya'dan sert yanıt!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin, Rusya'nın San Francisco'daki konsolosluğunu ve Washington ile New York'taki iki ek binasını kapatmasını talep etmesine ilişkin olarak, “Moskova, ABD’nin notasını yanıtsız bırakmayacak” dedi.

ABD'nin hamlesine Rusya'dan sert yanıt!

Moskova Devlet Diplomasi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "ABD'nin (Rusya'nın San Francisco'daki konsolosluğunu ve Washington ile New York'taki iki ek binasını kapatma kararıyla ilgili) notasını yalnızca dün gece alabildik. Analizini yaptıktan sonra tepkimizi vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca, bu son adımın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya'yla ilişkileri normalleştirmek yönündeki seçim öncesi vaatlerini gerçekleştirmesine izin vermeyen kişiler tarafından atıldığını belirtti.

ABD RUSYA BAŞKONSOLOSLUĞUNU KAPATIYOR

ABD'nin, Rusya'nın San Francisco'daki konsolosluğuyla ilgili kararı, Kremlin'in, ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerindeki personelin sayısının 755 kişi azaltılmasını talep etmesinin ardından geldi.

Kremlin'in bu adımı, Kasım 2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları nedeniyle ABD Kongresi'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararları almasını izlemişti.

BİZE ULAŞIN