Bağdat’tan Erbil’e referandum şoku

Irak meclisi, yaptığı oylamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştireceği “bağımsızlık referandumunu” reddetti

Bağdat’tan Erbil’e referandum şoku
Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetiminin (IKBY) bağımsızlık referandumu talebine Irak parlamentosundan kırmızı kart gösterildi. Irak meclisi, yaptığı oylamada 25 Eylül'de gerçekleştirilecek olan bağımsızlık referandumunu oy çokluğuyla reddetti. 328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 milletvekili katıldı.
IKBY Başkanı Mesud Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını ilan etmişti. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani'nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada "bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını" söylemişti.
İbadi dün yaptığı açıklamada da referandumun yasal olmadığını yineledi, "Ülkenin bölünmesine asla izin vermeyeceğiz. Tek taraflı emrivaki ve güç empoze etmek kabul edilemez. Kürt liderleri diyalog için Bağdat'a davet ediyorum" dedi.

BARZANİ'DEN GÖZDAĞI
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en-Nuceyfi de referandumun yasal olmadığını belirterek, bunun tartışmalı bölgelerde yapılmasının Kerkük'teki Arap ve Türkmenlerin haklarına açık bir saldırı olduğunu kaydetti.
IKBY Başkanı Barzanı ise referandumun Kürt halkının kararı olduğunu savunarak "Birileri bizi tehdit ederse bizden eli kolu bağlı bir şekilde beklememizi istemesinler" şeklinde gözdağı verdi. Kerkük'ün Kürdistan'ın kalbi olduğunu söyleyen Barzani, "Kerkük'ü zor kullanarak Kürdistan'dan ayırmak isteyen tüm güçlere son fered kadar savunmaya hazırız" dedi.
Irak'ın doğusundaki Diyala İli Meclis üyesi Sacid Anbagi de, IKBY'nin 25 Eylül'de kentte yapacağı referandumun "selametle geçmeyeceği" uyarısında bulundu. Anbagi, "Mesud Barzani ve partisi, bağımsızlık referandumunu Diyala ve Peşmerge'nin kontrol ettiği diğer bölgelere zorla ve baskıyla empoze etmeye çalışıyor" dedi. Anbagi, Mendeli ve Celavla bölgelerindeki gösterilerin süreceğini sözlerine ekledi.

İSRAİL: KÜRDİSTAN BİZİM MENFAATİMİZE
Daha önce de Ortadoğu'da bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına destek veren İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, ABD'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumunu desteklemesi gerektiğini söyledi.
Şaked, 'İsrail ile Batı ülkelerinin Kürdistan devletinin kurulmasında büyük menfaati olduğunu' belirtti.
Bir skandal açıklama da İsrail eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan'dan geldi.
Golan, PKK'nın Irak, Suriye, Türkiye ve İran'ı kapsayan 'Büyük Kürdistan'ı desteklediğini ve terör örgütü olmadığını iddia etti.
BİZE ULAŞIN