Arakanlılar için zamana karşı yarış

Uluslararası Göç Örgütü, Arakanlı Müslümanların acil insani ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye, Malezya ve Endonezya’nın zamana karşı yarıştığını bildirdi

Arakanlılar için zamana karşı yarış
Birleşmiş Milletler'in (BM) göç kuruluşu Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Myanmar'da ordu ile milliyetçi Budistlerin sistematik saldırılarına maruz kalan Arakanlı Müslümanların verdikleri yaşam mücadelesi hakkında bilgiler paylaştı. IOM'nin Sözcüsü Joel Millman, Arakan eyaletinde Müslümanların yanan köylerinden yükselen dumanların Cox's Bazar'dan açık şekilde görüldüğüne dikkat çekti.
Bölgedeki kamplara akın akın gelen sığınmacıların sayısının 400 bine dayandığını anımsatan Millman, önümüzdeki günlerde bu dalganın azalacağına dair de bir işaret görmediklerine vurgu yaptı.
Millman, geçici kamplara ulaşan Arakanlı sığınmacıların acil gıda, temiz su, sağlık ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için ev sahibi Bangladeş'in yanı sıra Türkiye, Malezya ve Endonezya'nın zamana karşı yarıştığını duyurdu.

İHH'DAN ACİL YARDIM
UNICEF Sözcüsü Marixie Mercado ise kampa ulaşan sığınmacı çocuk sayısını 36 bini 1 yaş altı olmak üzere 240 bin olarak açıkladı ve kamplarda 52 bin civarında hamile ve emzirme dönemindeki annenin olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı da krizin ilk gününden bu yana 80 bin Arakanlı'ya acil yardım ulaştırdı.KÖYLER BÖYLE KÜLE DÖNDÜ
Uluslararası Af Örgütü, yüzbinlerce Müslüman'ın karşılaştığı etnik temizliği uydu görüntüleri ile gözler önüne serdi. Af Örgütü'nün raporunda Arakan'da 25 Ağustos'tan beri en az 80 yerleşim yerinin kundaklandığı ortaya konuldu. Görgü tanıklarının ifadelerine yer verilen raporda, köylere yapılan saldırıların planlanmış, kasıtlı ve sistematik olduğu sonucuna varıldığına dikkat çekildi.
BİZE ULAŞIN