Kerkük’te gergin bekleyiş

Referandum krizinin yaşandığı Irak’ın Kerkük kenti Türkmen Cephesi’ne ateş açılınca karıştı. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Kerkük’te gergin bekleyiş
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından 25 Eylül'de yapılacağı açıklanan bağımsızlık referandumunun Kerkük'te de düzenlenmek istenmesinin ardından önceki gün kentteki Irak Türkmen Cephesi bürosunun saldırıya uğraması, referanduma karşı çıkan Kerküklü Türkmen ve Araplar arasında kaygılara yol açtı. Saldırı sonrası kentte geceleri sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkmen halk, sokağa çıkma yasağının ne zamana kadar geçerli olduğunun ilan edilmediğine dikkat çekerken, Kerkük'te market işleten Ömer Hüseyin, "Muhtemel bir iç çatışmada silahsız tek taraf Türkmenleri koruyacak hiçbir güç yok. Daha önce Irak ordusu vardı ancak şimdi devlete bağlı hiçbir güvenlik gücü bulunmuyor" dedi. Kentin en eski bakırcılarından Yaşar Kazancı ise, referandumdan ötürü meydana gelen gerginliklerin özellikle son iki haftadır piyasayı olumsuz etkilediğini kaydetti. Önceki gün Türkmen Cephesi'nin bürolarından birine motosikletli silahlı saldırganların ateş açması ise Türkmenlerin kaygılarında haklı olduğunu gösterdi. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, "Bir grup silahlı Kürt Peşmerge, Türkmen Milliyetçi Hareketi'nin önünden geçerken silahlı saldırıda bulundu. Parti binasında bulunan Türkmen güvenlik unsurları da saldırganlara karşılık verince bir süre çatışma yaşandı" dedi. Rudaw'a konuşan Kerkük Polis Sözcüsü Albay Afrasyaw Kamil Weysi ise referanduma destek için kutlama yapan sivillere ateş açtıkları ve bir kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle Türkmen Milliyetçi Hareketi binasını koruyan 9 güvenlik görevlisinin gözaltına alındığını söyledi. Bu arada IKBY Başkanı Mesud Barzani, referandumu ertelemenin ancak Bağdat yönetimiyle yapılacak "referandumun yerini tutacak" bir anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi. Ancak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi referandumu kökünden reddettiklerini belirterek, "Referandumun ertelenmesi değil tamamen iptal edilmesi gerekir" dedi. İbadi açıklamasında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefondaki görüşmemiz çok güçlü, anlamlı ve netti. Türkiye ile bu konuda çok güçlü bir işbirliğimiz var" diye konuştu.

VALİ KRİZİ BÜYÜYOR
Referandum yüzünden sokaktaki gerginlik artarken, siyasi platformdaki gerginlik de artıyor. Kerkük İl Meclisi, Irak Meclisi'nin 14 Eylül'de oy çokluğuyla azlettiği Vali Necmeddin Kerim'in görevine devam edeceğini ilan etti. İl Meclisi Başkanı Rebivar Talabani, Kerim'in Irak meclisi değil, Kerkük İl Meclisi tarafından seçildiğini, görevden alınmasının yine İl Meclisi'nce olabileceğini ifade etti.
BİZE ULAŞIN