Ankara’dan Erbil’e 2 aşamalı uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, referandum kararında ısrarlı olan IKBY’ye uyarılarının ardından Ankara hareketlendi. Ekonomik yaptırımlar kapıda

Ankara’dan Erbil’e 2 aşamalı uyarı

İlk aşamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) ekonomik yaptırımlar uygulanacak. İkinci aşamada ise askeri müdahale olacak. Nihai karar 22 Eylül Cuma günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında verilecek.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletlerin (BM) 72. Genel Kurulu'nda bir kez daha IKBY'ye 'referandumdan vazgeç' çağrısının ardından Ankara da Erbil'e iki aşamalı sert uyarıda bulundu.
İlk aşamada, ekonomik yaptırımlar yoluyla IKBY'nin referandumdan vazgeçmesi sağlanmaya çalışılacak. Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki geçişlerin sağlandığı kapı olan Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması, Türk Hava Yolu'nun Erbil'e uçuşların durdurulması ve petrol ticaretinde bir düşüş sağlanması gibi ekonomik yaptırımlar gündemde. Bunlarla IKBY'ye referandumun bir 'çocukluk hayali'ninden ibaret olmadığı ve bu referandumun bölgede oluşturabileceği istikrarsızlığının önüne geçilmesi için bir adım olduğu gösterilecek.

GÖZLER 22 EYLÜL'DE
İkinci aşama olan askeri müdahale ise bütün ekonomik yaptırım yolları tüketildikten sonra kullanılacak. Türkiye'nin kendi sınır güvenliğini koruması açısından askeri seçenek üzerinde titizlikle duruluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) geçtiğimiz günlerde Silopi-Habur bölgesinde tatbikat başlatarak, askeri müdahale seçeneğin de masada olduğunu gösterdi. IKBY'ye uygulanacak yaptırımların detayları 22 Eylül Cuma günü MGK toplantısından sonra açıklanarak Türkiye'nin referanduma karşı duruşu net olarak gösterilecek.
Bu arada Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve IKBY Başkanı Mesud Barzani, iki gün içinde referandumu görüşmek üzere Bağdat'a üst düzey heyet gönderilmesi konusunda anlaştı.

DÜNYADAN TEPKİLER ARTIYOR
IKBY'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna karşı ABD ve Fransa'nın ardından Avrupa Birliği (AB), Rusya, İngiltere ve Suudi Arabistan'dan da tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini bildirdi. AB'den ise referandumun tek taraflı adım olduğu ve Erbil'in bu adımdan kaçınılması gerektiği kaydedildi.

SINIRA OBÜS TAVİYESİ
Irak sınırının sıfır noktasındaki Habur Sınır Kapısı yakınlarındaki boş arazide tanklarla yapılan tatbikat alanı genişletildi. Yeni mevziler kazılırken, 2. Ordu Komutanlığı'ndan bölgeye TIR'larla zırhlı araç ve tank takviyesi yapıldı. Özgür CEBE/SABAH

'BARZANİ ATEŞLE OYNUYOR'
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Uluslararası Kültür, Turizm ve Demokrasi Kurultayı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bozdağ, "Referandum kararı alan Barzani ateşle oynuyor. Bu ateş hem kendini hem de bu ateşi eline al diyenleri yakacak. Bu referandum kararından vazgeçin ve derhal iptal edin. Bu referandum kararı bölgedeki huzura, istikrara, barışa ve güven ortamına atılmış en büyük bombadır" dedi. Burak Erdem ÇELİK/ANKARA

TÜRKİYE, TÜRKMEN KARDEŞLERİ İÇİN HER ŞEYİ YAPMALIDIR
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, gazetecilerle yaptığı toplantıda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünü savunuyor. Bölgede adım atarken Türkiye'yi yok saymak mümkün değil. Referandumu iyi niyetli bulmuyoruz. Pişmanlıktan başka sonuç doğurmayacaktır. Yüz yıl önce kapatamadıkları hesap, bugün farklı versiyonlarıyla karşımıza çıkıyor. Türkiye, Türkmen kardeşleri için her şeyi yapmalıdır" dedi. Burak Erdem ÇELİK/ANKARA

BİZE ULAŞIN