Kürtlere faydası yok

Üç ülkenin Dışişleri Bakanları yaptıkları toplantının ardından IKBY, uyarılarak bağımsızlık referandumu ısrarından vazgeçmesi istendi ve bir kez daha yapıcı diyolog çağrısı yapıldı

Kürtlere faydası yok

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmeleri için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya gelerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de planladığı bağımsızlık referandumu hakkında istişarelerde bulundu. Toplantı sonrası yayımlanan ortak bildiride, "Referandumun Kürtlere ve IKBY'ye herhangi bir faydasının olmayacağının altını çizen bakanlar, bu bağlamda, eş güdüm içinde karşı tedbirler almayı göz önünde bulundurma hususunda mutabık kaldı" ifadelerine yer verdi. Bildiride, Bağdat ve Erbil arasındaki meselelerin tek çözümünün Irak anayasası çerçevesinde yapıcı diyalog yoluyla sağlanabileceği belirtilerek, bu gerginliğin çözümü ve kontrol altına alınması konusunda Türkiye ve İran'ın desteğinin önemine vurgu yapıldı. IKBY'nin referandumu iptal etmesi konusunda ikna edilmesi için ortak uluslararası çabaya ihtiyaç duyulduğunu tekrarlayan dışişleri bakanları bu çerçevede, uluslararası topluma bu konuya müdahil olmaya devam etmesi çağrısını yinelediler.

10 SORUDA REFERANDUM YAPILIRSA NELER OLUR!

"NET BİÇİMDE KARŞIYIZ"
Irak'ın siyasi birlik ve toprak bütünlüğü konusundaki kesin kararlılıklarını tekrar teyit eden bakanlar referanduma net bir biçimde karşı olduklarını kaydetti. Bakanlar, IKBY liderliğini referandumu düzenlemekten kaçınması konusunda uyarmaya karar verdi. Irak halkının tamamının DEAŞ'a karşı savaştaki azim, taahhüt ve kararlılığı vurgulanan bildiride, hala DEAŞ'ın kontrolünde bulunan alanların kurtarılmasının önemine odaklanılması gerektiği ifade edildi. Buna ek, DEAŞ sonrası istikrarın sağlanmasının ehemmiyetine dikkati çekildi.

ABD'DEN 'YARDIM KESİLİR' UYARISI
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak'la sınırı bulunan komşu ülkelerin hepsinin referanduma karşı olduğuna dikkat çekti. Erbil ve Bağdat arasında müzakere yapılması çağrısında bulunan Nauert "Referandum gerçekleşirse Bağdat'la müzakere büyük olasılıkla olmayacak ve uluslararası toplumun müzakereye vereceği desteğin önüne geçilmiş olacak" dedi. Nauert, referandumun ticari ilişkileri de tehlikeye sokacağını kaydetti. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da IKBY Başkanı Barzani'yi arayarak referandumun ertelenmesini istediği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN