İsrail'den skandal Myanmar kararı!

İsrail'in, Arakanlı Müslümanlara yönelik etnik temizliğe girişen Myanmar'a silah satmaya devam edeceği belirtildi.

İsrail'den skandal Myanmar kararı!

İsrail hükümetine karşı açılan bir davada sona gelindi. İsrail'de açılan davada insan hakları aktivistleri, Arakanlı Müslümanlara karşı etnik temizlik başlatmakla suçlanan Myanmar'a yönelik silah satışının durdurulması yönünde dava açmıştı. İsrail Yüksek Mahkemesi, ülkesinin silah anlaşmalarının yasalara ve uluslararası kurallara aykırı olmadığına hükmetti.

İnsan Hakları Örgütleri, İsrail'in son yıllarda Myanmar'a yüzden fazla tank, hücum botları ve hafif silahlar sattığını tespit etti. Ayrıca İsrailli TAR Ideal Concepts şirketinin Arakan eyaletindenki Myanmar özel kuvvetlerini eğittiği ifade edildi.

AVRUPA BİRLİĞİ VE ABD ASKIYA ALMIŞTI

Ülkede düzenli olarak silah ticaretine yönelik raporlar yayınlanmadığı için silahların ne zaman satıldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, İsrail'in Myanmar'a 2011 yılından beri büyük çaplı bir silah satışının tespit edilmediğini açıkladı.

WASHİNGTON POST'TAN ARAKANLILARA "ETNİK TEMİZLİK YAPILIYOR" YAZISI!

Myanmar'ın Arakanlı Müslümanlara yönelik giriştiği etnik temizliğinin ardından Avrupa Birliği ve ABD ülkeye silah satışını askıya almıştı. Myanmar ordusunun uygulamaları nedeniyle yüzde 60'ı çocuk yaklaşık 480 bin Arakanlı Müslüman, Bangladeş'e göç etmek zorunda kaldı.

Myanmar ise, Arakanlı Müslümanlara yönelik etnik temizlik ve insanlık suçu işlediği iddialarını reddediyor.

BİZE ULAŞIN