Libya'daki şiddet olayları

Libya başsavcılığı, 21 Mısırlı Kıpti'nin Sirte kentinde 12 Şubat 2015'te kaçırıldıktan sonra öldürülmelerine ve görüntülerinin çekilmesıne karışan bazı kişilerin yakalandığını duyurdu.

Libya'daki şiddet olayları

Başsavcının ofisindeki Soruşturma Başkanı Es-Sıddık es-Sur, düzenlediği basın toplantısında, Libya'da tutuklu bulunan terör örgütü DEAŞ militanlarına yönelik yürütülen soruşturmayla ilgili bilgi verdi.

Sirte kentindeki El-Mehari Oteli'nin arkasında Mısırlı 21 Kıpti'yi öldürenlerden bazılarının yakalandığını belirten Sur, Mısırlıların naaşlarının Sirte kentinde defnedildiği, yerlerinin belirlendiğini ve söz konusu bölgede arama yapılacağını kaydetti.

DEAŞ'ın aynı dönemde Libya'da bir grup Etiyopyalıyı da öldürdüklerini ve görüntü çekerek yayınladıklarını ifade eden Sur, söz konusu Etiyopyalıların kaçak göçmen olduğunu, erkekleri öldürdüklerini ve kadınları rehin aldıklarını belirtti.

Teröristlerce gerçekleştirilen 200'den fazla olayın faillerinin kendileri tarafından tespit edildiğini ve sanıkların yargıya sevk edileceğini aktaran Sur, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Avusturya vatandaşlarının Libya'da kaçırılmaları olayına da değinen Sur, söz konusu kişilerin DEAŞ saldırısı esnasında petrol sahalarında bulunduklarını belirtti.

Militanların Avusturya vatandaşlarını Derane kentine götürerek öldürdüğünü aktaran Sur, kurbanların defnedildikleri yerlerin tespit edildiğini ifade etti.

Terör örgütü DEAŞ'ın 12 Şubat 2015'te kaçırdığı 21 Mısırlı Kıptı'nin öldüğünü gösteren video kaydını yayınlamasının ardından 7 gün yas ilan eden Mısır, "Libya'daki DEAŞ hedefleri" olduğu iddiasıyla sivil yerleşim birimlerine hava saldırısı düzenlemiş, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti.

BİZE ULAŞIN