İspanya’da polis oy merkezlerini kapattı

İspanya’da polis oy merkezlerini kapattı

Madrid yönetimi, Katalonya’da bugün yapılmak istenen bağımsızlık referandumunu engellemek için tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. Polis, bin 300’den fazla okulu kapattı

  • Dünya
  • Pazar 01.10.2017
İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı olmasına rağmen bugün gerçekleştirilmek istenen bağımsızlık referandumuyla ilgili gerginlik en üst seviyede. Oy kullanma yeri olarak açıklanan okulların kapatılmasını önlemeye çalışan bağımsızlık yanlısı gruplar, yanlarına çocuklarını da alarak okullarda sabahladı. Bölge genelinde 60 bin gönüllünün oy kullanılacak okulların kapatılmaması için eylem başlattığı bildirildi. Buna karşılık İspanyol polisinin oy merkezlerini mühürlediği öğrenildi. 2 bin 315 oy menkezinden bin 300'ü oy verilmesini engellemek için kapatıldı.

DEMİR PARMAKLIK ÇEKİLDİ
Katalonya yerel hükümetinin, internet üzerinden oy kullandırma girişimi de jandarmanın müdahalesiyle engellendi. Başta Barselona olmak üzere Katalonya genelinde kamu binaları ve okulların önünde güvenlik önlemleri artırılırken, Barselona'da İspanya hükümetini temsil eden valilik binasının önü çok sayıda polis aracı ve demir parmaklıklarla güvenlik koridoruna alındı. İspanyol hükümeti oy verilmesini engellemek için şimdiye kadar bölgeye gemilerle en az 6 bin polis göndermek, 10 milyon oy pusulasına el koymak ve Katalan bağımsızlığı ile ilgili yayın yapan internet sitelerini yasaklamak gibi sert tedbirler almıştı. Dün Katalonya bölgesinde toplanan referandum karşıtı binlerce kişi de protesto gösterisi yaptı.
BİZE ULAŞIN