Hollywood yönetmeni Türkiye'deki sığınmacıların hikayesini sinemaya aktaracak

Afganistan'daki Sovyet işgalinin ardından 14 yaşında ülkesinden ayrılmak zorunda kalarak ABD'ye gelen Müslüman yönetmen Sonia Nassery Cole, kendisiyle aynı kaderi yaşayanların sesini dünyaya "I am you" (Ben senim) filmiyle duyurmaya hazırlanıyor.

Hollywood yönetmeni Türkiye'deki sığınmacıların hikayesini sinemaya aktaracak

Hollywood'un Müslüman kadın yönetmeni Cole, sığınmacıları konu alacak yeni filmini Türkiye'de çekeceğini söyledi. Aynı zamanda senarist ve insan hakları aktivisti olan Cole, tecrübeleri, kariyeri ve yeni filmiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cole, sığınmacıların yaşadıklarını anlatacağı filmin çekimleri için gelecek günlerde Türkiye'ye gideceğini ve en kısa sürede İstanbul'da çekimlere başlayacağını belirtti.

'TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK OLDU'

Film için Türkiye'den Gökhan Tiryaki ile iş birliği yapacağını söyleyen yönetmen Cole, Suriyeli sığınmacılar başta olmak üzere, Türkiye'nin bu konuda yaptıklarıyla dünyaya örnek olduğunu ve bu nedenle Türkiye'yi seçtiğini anlattı.

"Türkiye'de olduğumda kendimi evimde hissediyorum." diyen Cole, Türkiye'yi çok sevdiğini ve İstanbul'da çekeceği filmle Oscar'a aday olmak istediğini ifade etti.

Cole, Türkiye ve Ürdün'ü sığınmacıların yanında oldukları için çok takdir ettiğini vurgulayarak "İstanbul benim için dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Yeni filmimde İstanbul'un güzelliklerini de göstermek istiyorum." dedi.

BİZE ULAŞIN