‘Köstebek’in sırrı gün yüzüne çıktı

‘Köstebek’in sırrı gün yüzüne çıktı

33 yıl boyunca İngiltere’den Rusya’ya bilgi aktaran Kim Philby’nin, belgeleri ve özel eşyalarından oluşan koleksiyon, Moskova’da sergileniyor

İngiltere'nin "En Büyük Vatan Haini", Rusya'nın ise "Sorumlu Bir Dünya Vatandaşı" olarak gördüğü çift taraflı ajan Kim Philby'nin istihbarat belgelerini ve kişisel eşyalarını içeren bir sergi, Moskova'da ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. 1930'lu yıllardan, deşifre olduğu 1963'e kadar İngiltere'den Ruslara bilgi aktaran, daha sonra da Sovyetler Birliği'nde 1988'de 76 yaşındayken ölen Philby'nin istihbarat raporları, bizzat Sovyet lider Joseph Stalin'e yazdığı mektuplar, İngiltere ile İtalya'nın faşist lideri Mussolini arasındaki görüşmeyi haber veren belgeler ve Küba Devlet Başkanı Fidel Castro tarafından Philby'ye hediye edilen kıymetli purolar sergide yer aldı. Sergi açılışına katılan Philby'nin eşi Rufna Pukhova da, Philby ile birlikte çalışan ve meşhur "Cambridge Beşlisi" olarak anılan casuslardan Guy Burgees'in sandalyesini sergiye bağışladı.

'TIPKI SNOWDEN GİBİ'
Rusya'nın Vatan Tarihi Vakfı Başkanı Konstantin Mogilevsky "Philby her iki ana vatanına da sadıktı, hem Rusya'ya hem de Sovyetler Birliği'ne sadakatle hareket etti. Hiçbir zaman İngilizlerin yaşamlarını tehlikeye atmadı" açıklamasında bulundu. Mogilevsky, Philby'yi ABD'nin dinleme skandallarını dünyaya sızdırdıktan sonra Rusya'ya kaçan eski CIA çalışanı Edward Snowden'a benzetti.
BİZE ULAŞIN