Nobel Tıp, üç ABD’li bilim insanına

Biyolojik saati kontrol eden mekanizmaları keşfeden üç Amerikalı bilim insanı, Nobel’e layık görüldü

Nobel Tıp, üç ABD’li bilim insanına
Nobel Tıp Ödülü, bu yıl üç Amerikalı bilim insanı arasında paylaştırıldı. Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, bu yılki Tıp Ödülü'nün biyolojik saat olarak da bilinen sirkadiyen ritmini kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfeden Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young arasında paylaştırıldığı belirtildi. Açıklamada, "Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç, biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young'ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim insanlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya'nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu" ifadeleri kullanıldı.

MEYVE SİNEKLERİYLE...
Hall, Rosbash ve Young, örnek organizma olarak meyve sineklerini kullandıkları çalışmalarında günlük biyolojik ritmi kontrol eden genleri buldular. Bilim insanları, bu genin gece artan ve gün içinde de azalan bir protein ürettiğini keşfetti. Sirkadiyen ritmini oluşturan diğer protein unsurlarını da bulan bilim insanları, hücre içinde kendi kendine işleyen saatin mekanizmasını gözler önüne serdi. Bu, insanlar dahil tüm çok hücreli organizmaların hücrelerinde aynı ilkelere göre işleyen bir biyolojik saat olduğunu ortaya çıkardı.

3.4 MİLYON LİRA, ÜÇE BÖLÜNECEK
Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3.4 milyon lira) tutarındaki ödülü paylaşacak. Üç bilim insanı, 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde birer diploma ve altın madalya da alacak.
BİZE ULAŞIN