Özerkliği askıya alırız

Katalonya’daki referandum sonrasında İspanya hükümetinden, “Bağımsızlık ilan edilmesi hâlinde özerkliği askıya alma yetkisini kullanacağız” açıklaması yapıldı. AB de oylama için ‘yasadışı’ dedi

Özerkliği askıya alırız

İspanya'nın Katalonya Özerk Yönetimi'nde pazar günü yapılan yasadışı bağımsızlık referandumuna katılımın yüzde 42 olduğu açıklandı. Katalonya hükümeti tarafından yapılan açıklamada sandıklardan çıkan oyların ise yüzde 90 oranında 'evet' olduğu kaydedildi. Açıklamada bu sonucun da "İspanya'dan tek taraflı bağımsızlık ilanı için yetki anlamına geldiği" belirtildi.

KRİZE YOL AÇTI
Referandumu en başından itibaren "yasadışı ve anayasaya aykırı" ilan eden merkezi Madrid hükümetinden dün yapılan açıklamada ise Katalonya'daki Barselona yönetimine uyarılarda bulunuldu. İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala, Katalonya Parlamentosu'nun bağımsızlık ilan etmesi halinde, kendilerinin de anayasadan doğan bölgenin özerkliğini askıya alma yetkisini kullanabileceklerini söyledi. İspanya Başbakan Mariano Rajoy da bundan sonra atacağı adımlara karar vermeden önce Madrid'de muhalefetteki Sosyalist Parti'nin lideri Pedro Sanchez ile görüştü. İspanyol basınındaki yorumlarda ise referandumun ülkeyi krize soktuğu kaydedildi. Ülkenin sol görüşlü ve yüksek satış rakamlarına sahip gazetelerinden El Pais, "Hükümet, yasadışı referandumu güç kullanarak önlüyor" manşetini attığı haberinde, "Katalonya özerk yönetim hükümetinin devlete itaatsizliğinden dolayı çok ciddi bir kurumsal kriz başladı" yorumunda bulundu. Bu arada bağımsızlık yanlısı girişimlere desteğini sürdüren Barselona Kulübü de bugünkü grevlere katılacağını, ofislerini kapatacağını ve antrenman yapılmayacağını açıkladı.

AB, POLİS MÜDAHALESİNE KARŞI SESSİZ
Avrupa Birliği (AB) Katalonya Özerk Yönetimi'nin gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumundaki polis müdahalesi karşısında sessiz kalırken, AB Komisyonu oylamayı "yasadışı" olarak nitelendirdi. En az 844 kişinin yaralandığı olaylar karşısında AB üyesi 26 ülke sessiz kalmayı tercih ederken, Belçika Başbakanı Charles Michel ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson kaygılarını dile getirdiler. AB Komisyonu, başkan Jean-Claude Juncker'in sözlerine atıfta bulunarak, referandum konusunun İspanya'nın iç meselesi olduğu ve tek muhatabın da İspanyol Anayasa Mahkemesi olacağını belirtti. Mahkeme izin verirse, olası bir referandumdan "evet" yönünde bir karar çıkması halinde, Katalonya "kendini AB dışında bulacaktır" diyen AB, birliğin zor zamanlardan geçtiğinin altını çizdi: "Zaman, ayrılık ve parçalanma değil, birlik ve istikrar zamanı." Birlik adına konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, "İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un liderliğinin, İspanyol Anayasası ve kişisel özgürlükleri göz önüne alarak bu zor süreci yönetebileceğine güveniyoruz," diyerek AB'nin tavrını net olarak ortaya koydu. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ramon Luis Valcarcel ise yazdığı makalede, Katalonya referandumu için "Bugün İspanya demokrasine karşı bir darbeye şahit olduk, yani AB'ye yapılan bir darbe. Bu AB tarihinde şahit olduğumuz demokrasi karşıtı ilk darbedir" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN