Ölüm nehri 10 çocuğu yuttu

Myanmar’da ordu ve radikal Budistlerin saldırılarından Bangladeş’e kaçmaya çalışan Arakanlıları taşıyan bir tekne daha Naf Nehri’nde alabora oldu: 10’u çocuk 12 kişi ölürken 25 kişi ise kayboldu

Ölüm nehri 10 çocuğu yuttu
Myanmar'daki ordu ve fanatik Budistlerin saldırısından kaçarak Bangladeş'e geçmeye çalışan Arakanlı Müslümanları taşıyan teknenin alabora olması sonucu 10'u çocuk 12 kişi hayatını kaybetti. Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Myanmar- Bangladeş sınırındaki Naf Nehri'ni geçerek Bangladeş'e ulaşmaya çalışan Arakanlı Müslümanları taşıyan tekne, gece saatlerinde nehrin Bangladeş tarafında bulunan Shah Porir Dwip yakınlarında alabora oldu.
Arama çalışmalarında 10'u çocuk 12 Arakanlı Müslümanın cansız bedenine ulaşıldı. 13 kişi kurtarıldı. Kayıp 25 kişi hâlâ aranıyor. Naf Nehri üzerinden Bangladeş'e kaçmaya çalışan Arakanlı Müslümanların bindiği tekneler olumsuz hava koşulları ya da teknelere kapasitesinin üzerinde insan alınmasından dolayı sık sık alabora oluyor. Ağustostan beri en az 25 bot kazası olduğu ve Naf Nehri'nde 132 Müslümanın cansız bedenine ulaşıldığı belirtiliyor. Myanmar ordusunun, 25 Ağustos'tan beri Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Son saldırılarda 200'den fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edildi. Myanmar'da 1970'lerden bu yana sistematik saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık 2 milyon Arakanlı Müslümanın yüzde 84'ü çevre ülkelere sığındı.

İDDEF ÇADIR KENT KURACAK
İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu'nun (İDDEF), baskı ve şiddet olaylarından kaçan Arakanlı Müslümanlar için çadır kent kuracağı bildirildi. Kamplara sığınan Arakanlı Müslümanları ziyaret edilerek incelemelerde bulunan İDDEF görevlileri, yetkililerle yapılan görüşmeler sonucu ilk etapta bin aileye yönelik bir çadır kent inşa etme kararı aldı. Söz konusu çadır kentin ikinci aşamada 10 bin ailenin barınabileceği şekilde düzenlenmesi planlanıyor.TUSAŞ'TAN DESTEK
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Myanmar'da ordu ve fanatik Budistlerin zulmüne uğrayan Arakanlı Müslümanlar için Türk Kızılayı'nın başlattığı "Arakan'a Sahip Çık" kampanyasına katılarak 348 bin 322 liralık bağışta bulundu.

TÜRKİYE'NİN ARAKAN TALEBİ AKPM'DE REDDEDİLDİ
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Türkiye'nin Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı şiddete dikkat çekmek amacıyla sunduğu acil görüşme talebinin reddedildiğini duyurdu. AKPM Geçici Başkanı Sir Roger Gale, Türk heyeti tarafından verilen Arakanlı Müslümanların içinde bulunduğu ağır insani duruma yönelik acil görüşme talebinin reddedildiğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN